| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! Astăzi este prima mea zi de muncă (am 18 ani) și deja nu îmi place. Nu că nu mi-ar plăcea munca, din potrivă, am fost învățat cu munca de mic.
Problema e că oamenii de aici se așteaptă să știu tot din prima, plus, există o lipsă de comunicare, ceva de speriat.
De exemplu, când am fost să semnez contractul, nu mi s-a spus că nu am voie să vin în pantaloni de trening și tricou, și m-am uitat cum erau îmbrăcați angajații, și nu aveau un anumit pattern, dar astăzi, când ajung la muncă, mi se zice că nu e bine cum am venit îmbrăcat.
Sau, un alt exemplu: vineri, când am semnat contractul, șeful mi-a zis să vin de luni, la ora 7. Intru la 7 fără 2 minute în magazin (da, lucrez într-un magazin), o colegă care, cred eu, e un fel de șef de echipă sau ceva, mi-a zis că programul începe la 6 și că am întârziat. I-am explicat că mi-a zis șeful să vin la 7, iar ea mi-a zis doar: "șeful nu e aici, asculți de mine".
Mă gândesc să îmi dau demisia deja și să-mi caut altceva, în altă parte.
Ce ar trebui să fac? Dau fundă.

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Daca iti dai demisia dupa o zi, oricat de nasoala a fost ea, inseamna ca de fapt nu vrei sa lucrezi si cauti scuze.

Bine ai venit in campul muncii prietene, cam asta e mersul, get used to it.

Iar daca lucrezi intr-un magazin, adica reprezinti imaginea acelui magazin, chiar nu ti-a trecut prin cap ca ar fi bine sa arati cat de cat prezentabil? Nu cred ca se astepta nimeni la camasa, ca imi imaginez ca nu te-au pus sef de magazin, dar nici pantaloni sport, ca nu esti personal trainer. Nu e chiar rocket science. Strange din dinti si mergi mai departe, inceputul e greu pentru oricine. Man the f. up.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De la atata lucru nu-ti dai demisia... astea sunt nimicuri.
Treci peste ele si intr-o luna vei fii foarte bine si vei rade de frica asta ca te comanda cineva, fiindca asta este unicul lucru care nu-ti place.

| sierra1 a răspuns:

~ WolfiePUB: Astăzi este prima mea de muncă...îmi dau demisia deja~

și tu ești d-ăla de dă vina pe societate pentru toate eșecurile lui?