| Cosminulabc a întrebat:

azi facebook mi-a scris un mesaj:
Se pare că cineva a încercat să se conecteze la contul tău la 28 decembrie la 16:30 folosind un dispozitiv necunoscut. Contul tău este în siguranţă. Am dorit doar să ne asigurăm încercarea de conectare dintr-o locaţie nouă a fost făcută de tine.

Dacă nu crezi că ai fost tu, te rugăm să te conectezi la Facebook astfel încât să parcurgem împreună câţiva paşi de securizare a contului tău.

Îţi mulţumim,
Echipa Facebook
Si faza de care imi este cel mai frica este ca cel/cea care mi-a intrat pe cont este din Paris(stiti voi ce s-a intamplat) mi-am facut alt cont dar mi frica de nu mai pot!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si mie mi-a aparut mai demult ceva asemanator.Dar eu ma conectasem cu telefonul.Ora corespundea dar ma conectasem din Bucuresti.Eu sunt din Braila.Asa ca pot fi si greseli ale lor.

| BMicha3l a răspuns (pentru darrio2007):

Nu sunt greselile lor... Tu cand te-ai conectat cu tel. aveai alt ip si de asta ti-a aparut acea notificare. De exemplu intri acum de pe pc, iar peste 10 minute te pui in pat si nu ai router sa te conectezi la wifi... Atunci activezi "Date Mobil" si automat nu mai ai acelasi ip.

| darrio2007 a răspuns (pentru BMicha3l):

De obicei evit sa folosesc Date Mobil pentru ca nu am decat 50 mb lunar, la abonament.Am wi-fi si acasa dar si la serviciu.Asa ca stiu sigur ca acea conectare a fost de pe wi-fi. Oricum, iti multumesc pentru precizare.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate o încercare a fost, fiindcă ai primit notificare. Parola, poți să o schimbi, ori nu, fiindcă dacă reușea să-ți intre în cont, ai fi văzut locația și IP-ul lui, dacă te uitai la Active Sessions (Sesiuni active). În acest caz, tu nu ai mai fi avut acces la propriul cont, fiindcă el ți-ar fi modificat parola, dacă intenția lui era de a-ți fura contul. Pentru a te spiona, e de ajuns să îți știe parola, însă nu cred că un francez ar fi interesat să știe ce vorbești pe chat cu prietenii tăi. S-ar mai chinui și cu traducerea textelor.;))
În general, primești notificări asemănătoare și când te conectezi de pe un alt browser, pe contul tău de FB. Apare locația ta, IP-ul, ora, Windows-ul folosit etc
Însă nu din Paris... Deci, o încercare, a cuiva, a fost!

Verifică AICI:
Settings→ Security→ Where You're logged in...

Uite și un tutorial:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| BMicha3l a răspuns:

Poate te-ai conectat tu... Daca nu te-ai conectat securizeaza-ti contul. Schimba parola. Uita-te la setari sa nu ai email-ul modificat. Si nu mai baga parole simple... incearca sa creezi o parola de minim 12 caractere si sa cuprinda literi mici, mari, numere si tot felul de caractere. Succes!

| Cosminulabc explică (pentru BMicha3l):

Mi-am sters contul

| BMicha3l a răspuns (pentru Cosminulabc):

Nu poti sterge contul... doar sa-l dezactivezi, iar daca vrei sa intri peste o luna pe el poti intra. In fine... ok