| Alexandru_George_2002 a întrebat:

cam cat creste in inaltime o persoana pe an si cam cat o sa am eu in inaltime? Mama are 1.70 si tata 1.80, eu am 1.75 si am 14 ani...

FUNDA.

5 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Salut. Depinde de mai multi factori. Poti sa ai parinti "minioni" si tu sa fi mare cat bradul. Corpul se dezvolta cel putin pana la 20 de ani, daca nu mai mult. Eu am crescut foarte mult prin practicarea sportului de performanta cam 13-15cm intr-un an. Sau, poate mostenesti pe cineva in famile care ii mai mare.

| MariaLarissa a răspuns:

Poti creste 6 7 cm. Eu am 1.51 la 17 ani. Sunt foarte mica si mama mea are 1.60 si tata 1.85. Poate esti o persoana mai putin dezvoltata si cresti mai greu. Daca nu ai trecut de 16 17 ani 18 mai poti creste

| Alexandru_George_2002 explică (pentru MariaLarissa):

Nu stiu daca pot numi sala un sport dar dupa fac si 30 min de cardio... ajuta la ceva?

| Mariuss134 a răspuns:

O persoana pe an poate creste si 5-6-7... centimetrii.Depinde si de varsta, gene si multe alte chestii(spre exemplu sport) Tu o sa ajungi pana pe la inaltimea de 1, 80-1, 85 daca nu practici un sport.Eu practic, am varsta de 13 ani si pot sa spun ca pe an cresc in jur de 10cm

| Alexandru_George_2002 explică (pentru Mariuss134):

Cresti mai repede pentru ca ai mai multi hormoni intre varsta de 12-15 ani corpul produce mai multi hormoni...