| LoverBoy01 a întrebat:

Care credeti ca este varianta corecta: "haideti" sau "haide-ti"?

Răspuns Câştigător
| Alexanddddra a răspuns:

Varianta corecta este "haideti" deoarece nu se desparte.

14 răspunsuri:
| Bogdan19999 a răspuns:

Haideti. Funda?

Alte răspunsuri
| ϟkatεVaηϟ a răspuns:

"Haideti" e varianta corecta.
Nici o data nu o sa vezi scris printr-o carte "Haide-ti", nu e corect.
Sper ca te-am ajutat.

Alte răspunsuri
| caiboiul a răspuns:

Haideti

| DN7 a răspuns:

Depinde

| BiscuiteOreo a răspuns:

Haideti este verb la modul indicativ, timpul prezent, persoana a 2-a, plural. Iar -ti este pronume personal neaccentuat, persoana a 2-a, singular. Deci varianta corecta e haideti.

| adicyder a răspuns:

Amandouă variantele sunt corecte, dar depinde de propoziție!
Expemple:
Haideți la masa!
Haide-ți mai trebuie cartea? pentru ca s-a eludat vocala î, adică propoziția se putea scrie "Haide îți mai trebuie cartea?"
Sper că ai înțeles!

| Geoko_Geo_1984 a răspuns:

"deoare ce"? Funda?! :o laughing))

| Iancu_Ion_1958 a răspuns:

Haideti!

Alte răspunsuri
| Maria_Pantelemon_1950 a răspuns:

Multumesc foarte mult!

| AmariutiAngela a răspuns:

Credeți ca ne putem vedea astazi