| 0k8 a întrebat:

ce ciudat suna, cred ca am o problema, adica imi e rusine sa vb cu lumea din frica de refuz. Ma consider cel mai urat om de pe pamant si sunt foarte timid, uneori efectiv simt ca as vrea sa iau o pauza de la tot, nu sa ma sinucid sa imi dau stop la viata pentru 2 zile sau ceva, am depresie? Si daca da, cum as putea scapa? Va rog fara chestii de genu " fa-ti tupeu si numai fi timid "nu ajuta efectiv nu pot

3 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Un psiholog te poate ajuta happy

| Subsemnatul123 a răspuns:

Nu ajuta dar asta trebuie sa faci. Probabil oamenii stiu ca timizii au anumite probleme si de asta ii evita. Lumea prefera sa socializeze cu oameni deschisi si sociabili cu care poti intra usor in vorba.

"ma consider cel mai urat om de pe pamant si sunt foarte timid"
Inteleg ce zici. Mie mi-e sila si sa ma uit in oglinda si evit asta tot timpul. Ii aiurea. Daca ai ajuns in stadiul asta, nu vad sincer cum mai poti iesi. Poate ai norocul sa dai de cineva care a trecut prin asta si a reusit sa se schimbe. Eu unul am ales sa raman asa si sa nu fac nimic. Am alte scopuri decat sa-mi fac prieteni. M-am saturat de oameni.

| V1p3RO a răspuns:

Stiu ce spui, la fel am fost si eu. Am fost foarte timid, aveam cam 2 prieteni, eram batjocorit de toti din jurul meu pe motivul asta, am fost intr-o depresie foarte adanca de unde sincer, credeam ca n-o sa mai scap. Atata tot ca la mine a fost cam de 3 ori mai grav ca la tine. Te inteleg perfect prin tot ceea ce spui. Eu unul am reusit sa scap de timiditate ma rog, nu am scapat in totalitate, am scapat in sensul ca nu mai sunt timid deloc ori ceva, am scapat doar de o portie de timiditate ce ma ajuta sa comunic cu alte persoane noi. Am reusit asta interactionand cu persoane online, facandu-mi prieteni pe diferite jocuri, vorbind cu ei pe skype, teamspeak3 iar acum discord. Ba chiar vorbeam si cu fete si le explicam stagiul in care ma aflam si ele ma motivau sa reusesc si ma mai motiveaza si-n ziua de azi. Daca vrei sa vorbim mai multe iti trimit pe privat skype-ul si discordul meu si putem vorbi despre orice subiecte vrei tu si tot asa! Capul sus, frate!