| clearyoumind a întrebat:

Salut TPU,ce stiti despre monedele MURU PAJAZZO? In ce tara se utilizau,din ce an sunt, cu cat se vinde o moneda? Spuneti-mi ceva despre ele ca pe net nu am gasit nimic si alta sursa mai buna nu am! Dau funda, o zi superba!

Răspuns Câştigător
| SirGeo a răspuns:

Se foloseu prin sec 17-18 si in antichitate se foloseau sunt scumpe in zilele de astazi dar se foloseu prin Africa, Asia si in antichitate la Romanii

| clearyoumind explică (pentru SirGeo):

Merci pentru raspuns, eu nu a gasit nimic pe net, nu stiu cat de veche este aceasta pe care o am eu, pentru ca nu scrie nici un an pe ea!

| SirGeo a răspuns (pentru clearyoumind):

Sa stii ca o poti vinde cu 50-100 de euro una.

3 răspunsuri:
| Alex_Stoican_1982 a răspuns:

Nu au valoare, nu sunt monede. Acestea sunt jetoane. precum cele folosite la aparatele de cafea, nu iti face iluzii. Am vazut ca cineva facea misto de tine si iti spunea ca au fost folosite in antichitate happy. Monedele batute nu arata asa. Asta este turnata si mai mult de 20 de ani nu are, poate am fost chiar generos. O zi buna!