| ayran a întrebat:

Salut TPU.Cred ca sufar de ADHD de cand eram mic. Sunt baiat am 16 ani si am foarte multa energie in mine. Parintii mei nu m-au dus niciodata la doctor pentru diagnosticarea hiperactivitatii mele. De obicei cand eram mic imi venea sa fug prin casa si saream pe canapeaua din sufragerie si imi imaginam ca sunt super erou laughing). Dar acum la 16 ani imi vine sa ma plimb prin casa fara motiv si ma gandesc la viata. Va rog sa nu va radeti de comportamentul meu, simt ca nu am stare sa stau locului si am multa energie in mine.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Mergi mai bine la un specialist pentru confirmare.
Ai putea folosi aceasta energie în scopuri utile, în favoarea ta, ai putea sa te apuci de un sport de performanta, sport de contact sau ceva sa te facă sa îți canalizezi energia într-un mod constructiv și sănătos, ai putea sa te înscrii la o sala de fitness sa îți îmbunătățești aspectul fizic și sa faci antransment în asa mod sa te epuizeze psihic și fuzuc sa sa poți dormi liniștit, dacă nu o vei face, cu timpul te vei confrunta cu insomnie cronica, îți va fi greu sa dormi fiind hiperactiv, nu e cert ca e ADHD, poate fi și hipertiroidism, sau hipertiroidie sau cine stie. De aceea trebuie sa mergi la specialist.

3 răspunsuri:
| CalinNistor a răspuns:

Salut, iesi din casa, esti pasionat de sport?

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salutare! happy Partea bună este că ADHD-ul (tulburarea cu deficit de atenție) se poate trata prin medicație. big grin Vorbește cu un psihiatru de la tine din localitate. Răspuns câștigator? big grin

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Nu te îndrum spre un psihiatru, pentru că ai fi nebun happy și pentru că unele medicamente nu se eliberează decât cu prescripție medicală, iar în situația de față, tratamentul medical este singurul care te poate ajuta. happy