| QWERTY55 a întrebat:

Cred ca sunt un ciudat. Am 19 ani si nu ma cunosc aproape deloc. De multe ori sunt fericit, dar atunci, in mod ciudat, nu ma simt in largul meu.Ma simt liber si linistit doar cand sunt trist, stare care in ultimele 2 luni imi place din ce in ce mai mult. Sunt o fire extrem de sensibila ( plang si cand aud cantece de leagan), iar starea de spirit mi se schimba extrem de repede si in general, ma enervez repede si imi trece greu.La 12 ani am avut anxietate destul de moderata, dar acum nu am mai simtit-o asa de puternic. Urasc sa socializez mie personal mi se pare ceva inutil sa tii pe cineva de vorba cu toate ca nu iti pasa de acel cineva. Am o stima de sine extrem de scazuta.Nu am incredere in mine sa fac absolut nimic si de multe ori realizam asta pentru ca nu imi iesea nimic din ce faceam. Nu am avut niciodata o prietena si imi este f f frica sa imi fac una pentru ca nu stiu de unde sa incep si cred ca o sa o dau in bara.Nu am decat 2 prieteni si un singur parinte. La facultate au trecut deja 2 luni aproape si eu cu greu am vorbit cu un coleg de grupa.Cei 2 prieteni pe care ii am sunt tot in grupa cu mine la facult.Nu am nicio pasiune. Nu mi-am descoperit niciuna pentru ca de cand eram mic nu aveam timp de nimic pentru ca invatam mereu.Intrebare mea este: este macar unul din aceste lucruri pe care le-am scris normal sau ceva obisnuit? Sau sunt un ciudat? Maica-mea a murit cand aveam 17 ani si tatal meu e dependent de alcool.Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca pana la final. Also, renunt foarte repede in general.Sunt un fricos.

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

E surprinzator, dar in Romania si in toata lumea tinerii ca tine se confrunta cu problema pe care o ai. Din ceea ce ai scris rezulta ca ai anxietate sociala, care se poate rezolva in timp. S-ar putea sa ai si un pic de depresie, dar nu te speria. Esti sensibil, probabil din cauza tatalui tau si a pierderii mamei... Schimbarea pleaca si de la tine. Daca iti doresti, poti sa incepi sa vorbesti cu alte persoane asemanatoare tie. Psihologul e acea persoana care te indruma si te sprijina in rezolvarea problemelor. Daca iti permiti, ai putea sa mergi la un psiholog care nu te va judeca si iti va asculta problemele. (E important sa mergi la un psiholog bun, adica sa vezi ca e recomandat si de altii.)
Referitor la pasiuni, fara sa stii ai pasiunea de a asculta muzica si cu siguranta multe altele. In timpul starilor tale de fericire/tristete ai capacitatea de a simti altfel muzica.
Nu esti ciudat, doar treci prin fel si fel de stari, dispozitii specifice varstei. Te-ar ajuta mult niste teste de personalitate, aptitudini sa te cunosti mai bine. Cu siguranta ai potential, chiar daca renunti foarte repede. Incearca sa iti faci prezentari in fata oglinzii si sa zambesti, sa te gandesti ce te face fericit, aminteste-ti de momentele frumoase din viata ta -> te-ar ajuta intr-un fel sa iti mai creasca increderea.
Fetele nu te mananca... Ai 19 ani, nu 40, asa ca don't worry.
Mai intai tu trebuie sa te apreciezi... si vei vedea, termini facultatea, apoi te angajezi si vei avea parte si de calatorii, distractii, de oportunitatea de a cunoaste mai multi oameni.
Succes in viata si mai mult optimism.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Cu fetele o sa o dai in bara nu odata ci de mai multe ori, asa cum am dat-o cu totii. Nimic anormal aici. Te ridici si treci la urmatoarea.
Nu ai curajul sa incerci pentru ca iti este teama de esec. De aici stima de sine scazuta in cazul tau. Da, esti fricos si iti e teama de esec, dar lucrile acestea se educa. Incearca sa iti construiesti stima de sine cu pasi mici. Iti stabilesti un obiectiv modest si il atingi. Sarbatoresti succesul, te simti bine cu tine insuti. Apoi treci la un obiectiv usor mai ambitios, si tot asa.
Toti avem intr-o masura mai mare sau mai mica multe din "problemele" tale. Niciunul nu suntem normali happy

| Donsavas a răspuns:

Condoleante!
Eu nu pot spune că ai anxietate socială. Ar trebui să te consulte un psihiatru pentru a ti pune un asemenea diagnostic. Parerea mea e că ar trebui să mergi la consult pentru aceste tulburări de dispoziție. Tatăl tau,spre exemplu, consuma alcool pentru a si "ascunde" depresia. Tu te ai putea trata, e mai bine decat sa bei sau sa nu faci nimic pentru sănătatea ta mintală. Il poti sfătui si pe tatăl tău sa faca asta.
Revenind la tine, tu s ar putea să ai o tulburare de personalitate de tip schizoid, având în vedere că esti asocial însă doar psihologul clinician te poate evalua.
Totusi, s ar putea să mă înșel fiindca ai prieteni iar o persoana dezinteresata de socializare nu s ar cupla. Ma rog. Vei putea socializa mult mai usor după tratamentul psihiatric cu antidepresive. Consulta un medic!

| wpetterssone a răspuns:

Nu ești ciudat. Trebuie să vorvești cu un psiholog. Descarcă aplicația Happygraff și la secțiunea Chat trimite un mesaj. Ți se va răspunde și povestește acolo ceea ce ai spui aici. Vei primi în 2-3 zile un mesaj înapoi.
S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

| Mynameis93 a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog.Problema ta este destul de gravă şi nu poate fi rezolvată pe un forum.
Şi referitor la întrebarea ta, da, sunt lucruri obişnuite.Şi nu, nu eşti ciudat.