| anonim_4396 a întrebat:

cred ca trec printr-o depresie deoarece am 23 ani nu am prietena si nu am avut niciodata, am ramas fara serviciu, nu mai am prieteni i-am pierdut pe toti in unele cazuri recunosc din vina mea iar in altele din cauza banilor deoarece am constatat ca eram "prieten" doar cand nu batea vantul prin buzunare.In ultimul timp m-am izolat foarte mult incat simt ca innebunesc iar uneori imi dau lacrimile cand ma gandesc ce am fost si ce am ajuns.Nu e vorba ca stau numai in casa nu la asta ma refer ci ca nu mai am cu cine schimba o vorba probabil mama e singura, nu mai am prieteni cu care sa ies in oras..nu mai am nimic sunt 0 ca persoana in acest moment.Ce e de facut? Incerc sa trec peste toate dar parca sunt blestemat sa zic asa.

4 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Incerca sa nu te stresezi prea mult si sa nu mai fi asa pesimist.
Servici gasesti,totul e sa cauti si sa-ti dai interesul sa-ti pastrezi locul de munca,asta cand gasesti.
Pe plan sentimental e usor sa-ti faci prietena,mai greu e sa gasesti una care stie ce e ala respect si se gandeste serios la viitor fara sa profite de tine sau sa-si vada un interes anume.
La varsta asta nu cred ca mai ai chef de "joaca" si de ceva serios.
Tu nu ai avur prieteni,prietenii adevarati se vad in stuatii de genu,nu gand ai bani in buzunar.
Atunci multi se dau prieteni si pretind diverse...
Incepe prin gasirea unui loc de munca, acolo ai sanse sa-ti faci prieteni, eventual si o iubita daca e vorba de un colectiv mai restrans.
Fi increzator in tine si fai ceva, daca stai asa, nu rezolvi nimic.
Succes!

| dustru a răspuns:

A venit pe cap o problema, le adaugi si pe acele care erau mai demult, dar nu le luai in seama.
Fa distinctia dintre prieten si cunostinta, prieteni pot fi 2-3 oameni, sa pun asa un numar optimist.
Nu crede ca esti singurul care nu are prieteni, oamenii sunt obisnuiti sa joace dublu, si asta nu e un fapt care sa te faca sa te faci "o".
Nu ai fata, ai standarde inalte...
Iesitul in oras, la asta se rezuma viata ta?
Gaseste-ti o pasiune, munceste la ea, si exceleaza. O sa vezi cum vor veni de toate.Caci relele sau bunele iti dau umbrela atunci cind e soare, nu cind ploua.
Si cred ca miezul problemei e pierderea serviciului, nu mai sunt locuri de munca in alta parte?
Doar copacii nu se pot misca din loc daca nu le place, omul poate.

| fuzzer a răspuns:

Ei bine la varsta ta, inca esti tanar.Si posibil ca nu ai facut o alegere prea buna, daca toti prietenii tai te-au parasit.Asta o poti observa chiar si tu o data ce iti faci un prieten nou, cum se comporta, daca poti avea incredere in el. si cel mai important sa nu te minta.
Te inteleg ca iti este greu, practic ai pierdut multe, dar tine minte:"In viata ai atatea de pierdut incat, ar trebui sa pierzi elegant".DA-ti incredere, daca nimeni nu o face, esti tanar ai toata viata inainte. Tu imi pari un baiat inteligent, daca spui ca nu ai avut niciodata prietena, nu-i problema o sa ai.O sa vina si fetele alea si pentru tine.Si crede-ma chiar se merita sa astepti atata, iar cand va aparea acea fata vei stii, ca este pentru tine, ca nu te ineseala, etc.Fii barbat! Incurajeaza-te, si nu sta doar in casa.Mai iesi la aer, observi pe zi ce trece cum este lumea, iti iei niste notite, ca practic noi ca oameni am intrat in realitate fara un "BINE-AI VENIT".Fii tare!

| GuesssssWho a răspuns:

Si eu ma simt la fel...si nu stiu ce sa facsad