| Kathqn a întrebat:

Cum pot face o bomba din petarde? Cel Mai bun Raspuns. primeste fundita

Răspuns Câştigător
| sunetul a răspuns:

Depinde cat de violenta e reactia chimica.
Asa de inceput, poti sa incerci sa infasori capatul unui bat de chibrit in folie de aluminiu(nu conteaza cat aluminiu infasori pe capul chibritului ci e important sa fie cat mai strans cat, cat mai ermetic) ceva de genu : http://www.youtube.com/watch?v=pyoj2ermKiQ&feature=related
Daca il faci bine pocneste la fel de tare ca o petarda.

Si tot asa poti sa iei praful ala argintiu din petarde si il izolezi bine in ceva dupa care il incalzesti.
Poti sa il izolezi cu aluminiul de la o cutie de cola.
Ca cat e mai izolat cu atat bubuie mai tare.
Ai mare grija. :)

| Kathqn explică (pentru sunetul):

Multumesc de raspuns.

1 răspuns: