| Maxxxi a întrebat:

cum pot sa îmi dau seama dacă cineva e prieten și doar îmi cere să îl ajut sau doar profita de bunătatea mea? Sa îl testez sau cum?

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-l mai ajuta când îți cere de câteva ori și vezi atunci dacă mai rămâne cu tine

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Prietenul la nevoie se cunoaște.

| ancaval a răspuns:

Nu există prieteni.

| AwGenetix a răspuns:

Eu cred ca nu percepi bine noțiunea de Prieten. A fi prieten nu înseamnă ce crezi tu. Nu il cumperi, nu e nimeni obligat sa iti fie fidel, si nu avea așteptări de jertfă in numele tău.

Ca idee. Ai merge tu sa-ti scoata un dinte in locul prietenului tau? Ai prefera tu sa mori in locul prietenului tau? Nu prea cred. Atunci, nu avea pretenții. Le poți observa in timp, dar nu avea așteptări. Ai văzut prea multe filme, proaste de altfel.