| alexalx1234 a întrebat:

Cum pot scapa de depresie?

8 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Cu medicamente recomandate de psihiatru sau cu o doza mare de optimism. Propune-ti teluri, fa planuri pentru ele si pune-le in aplicare. Astea iti vor elibera mintea de ganduri negative.

| Alexuţ02 a răspuns:

Fă-ţi o prietenă, ajută serios, mai ales când sunteţi în dormitor, uiţi că eşti depresiv.

Am vorbit serios mai sus, depresie e un lucru care te distruge încet pe interior, poate nu ai depresie ci doar o mică stare de tristeţe, cum ziceam, fă-ţi o prietenă, ieşi mult pe afară, fii mereu ocupat şi se duce.

| wpetterssone a răspuns:

Acest diagnostic a fost pus de către un medic psihiatru? Dacă nu, atunci ai putea vizita unul. Autodiagnosticarea nu este corectă. Citind doar de pe Google cum arată o depresie sau cum se manifestă este greșit.
Dacă acest diagnostic a fost pus sau ești în evidența unui astfel de medic, cel mai probabil vei primi tratament medicamentor, care ajută destul de mult.
Îți este frică de medicii psihiatrii? Ce vârstă ai?

| Demetrov a răspuns:

Consulta un psihiatru.

| sokey a răspuns:

Ce am reușit eu a fost sa iau ginkobiloba și scadocalm. Astea sunt doar pastile. Ajuta si sa dormi noaptea. Pe lângă asta, da, o prietena ajuta, dar dacă e una imatura te poate duce și mai jos. Tu fiind depresiv îți vei investi emoțiile în ea, știind ca ea este salvarea și este greșit.
Imaginează-ți un tren. Locomotivă sunt gândurile negative, în spate, vagoanele, sunt urmările, adică tot ce e negativ tragi după tine. Dacă tu poți schimba locomotivă, fiind gândurile pozitive, vei trage după tine doar chestii pozitive. Asta mi-a zis un psiholog când am avut ședințe din cauza tristeții, atunci nu am ajuns la depresie cred. Dar m-a ajutat mult pentru o bucata de vreme.
In momentul de fata, am 20 de ani și am gânduri de suicid și multe altele, în mare parte când ma cert cu prietena (locuiesc cu ea). Sau când am restante la facultate s-a.m.d. Nu te mai gândi și cauta alte anturaje pozitive. Nu știu ce sa îți mai zic, sper sa fii bine. Mai citește pe net despre astea, m-au m-ai ajutat. Ai grija ce faci!

| alexalx1234 explică (pentru sokey):

Mai exista fete mature in ziua de azi?

| sokey a răspuns (pentru alexalx1234):

Sunt, dar rar găsești. Și cele mature, mai au și ele pretenții. Oricum, merita încercat în continuare, nu te da bătut.

| alexalx1234 explică (pentru sokey):

Mai rar spre 0