| ProcrafterXD a întrebat:

Daca ati afla ca cel mai bun prieten/prietena a voastra sufera de depresie sau anexietate, ce ati face? V-ati indeparta de persoana data?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, aș încerca să-i fiu alături și s-o înveselesc, i-aș propune să facem chstii împreună ca s-o scoată din stare și dacă e ceva agravat sfătui să meargă la terapie.
Dar să nu fiu ipocrită, dacă intru în contact cu cineva depresiv sau anxios care efectiv doar despre asta vorbește, îmi pierd interesu. îmi pare rău pentru persoana respectivă dar până la urmă nu suntem răspunzători pentru nimeni. cât timp ttot ce faci este să fii plouat și să transmiți doar supărare și suferință în jur, nici nu poți să acuzi oamenii că nu vor să stea lângă tine

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce sa ma indepartez? Trece printr-o perioada grea, daca a ajuns sa fie prietenul/prietena mea cea mai buna atunci... nu a ajuns asa intamplator, inseamna ca acea persoana este inca acolo.

Incearca sa ajuti acea persoana cum poti. Daca nu poti, asta este, nu inseamna ca te indepartezi de ea.

Numai bine!

| Andreeush a răspuns:

Dacă te-ai îndepărta de acea persoană asta ar însemna că nu ești un bun prieten.

| ProcrafterXD explică (pentru Andreeush):

Multumesc mult pentru raspunsuri,nu eu m-am indepartat,nu as face asa ceva,s-au indepartat altii de mine, pentru ca am vrut ca ei sa cunoasca de ce uneori am un comportament mai negativist, desi regret ca le-am spus, si chiar voiam sa vad ce ar spune altii, cum ar proceda ei.

| ShaOfHatred a răspuns:

Nu, i-aș fi alături și aș încerca să o ajut cu orice aș putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Aș încerca să îl ajut... măcar cu rugăciune, dacă altfel nu este posibil. sad

| NarcisIfrim a răspuns:

Te salut. Daca iti e cu adevarat prieten,clar ca nu il vei lasa, si vei sta cu el zi-noapte, ca sa treaca cu bine.
Daca ai astfel de prieten, stai cu el, durerea sufletesca e de 10 ori mai puternica decat cea fizica, crede-ma, e groaznic.

| Cqarina a răspuns:

Nu, as fi mai apropiat de el ca nicio data, doar sa fie real și nu pentru aere de vedete