| Stefanelul2781 a întrebat:

Dau funda! Sper sa citiți tot și sa ma ajutați pentru ca am o problema foarte naspa..Am 16 ani si nu prea am nici un prieten cu care a ies afara, dar absolut nici unul..La școală toți ma evita, toti stau câte 2/3 in banca iar eu stau singur pentru că nu mă tolerează nimeni..Nimeni nu vrea sa fie prieten cu mine pentru că sunt plinut(peste 20kg decât trebuie normal),prost nu sunt(am ceva in căpșor) și pentru că "nu mă dau banii afara din acasă" adică nu-mi permit sa mă îmbrac full firma,etc. Trăiesc intr-un oraș mic si nu sunt mulți copii.Din ăștia toti,dar absolut toți mă evita,rad de mine,ma bârfesc,etc,și părinții mă critica aspru din cauză că nu am prieteni, sunt plinut, etc.
M-am gândit să ma schimb, poate voi fi acceptat de societate..De slăbit am tot incercat în ultimul an dar degeaba..De mâncat mănânc foarte puțin pentru varsta mea și tot incerc sa reduc. Sport am incercat, dar degeaba.M-am gândit sa alerg prin sat, poate voi slabi..Am alergat prima zi si m-au văzut câțiva băieți, m-au bârfit, m-a durut fix in cot..In a2a zi cand am ieșit la alergat mi-a pus piedica un bătăuș(el e bătăuș însă toata lumea îl privește extrem de bine) si mi-am rupt ambele picioare.Le-am scos acum o saptamana si nu prea pot face sport. Le-am spus părinților insa au zis ca mi le0am rupt singur ca sa nu fac sport.M-am gândit să plec sa fac sport în afara orașului însă nu ma lăsa părinții..chiar daca sunt baiat si am 16 ani, părinții mei sunt extrem de stricți. Faza e ca recent am aflat că am câteva complicații minore din cauza greutății care se vor agrava in timp și vreau să slăbesc. Singurii prieteni pe care ii am sunt niște băieți de pe net care sunt la 200km de mine și cu care mă înțeleg extrem de bine însă părinții mă ceartă pentru că vorbesc cu străinii și mna..Am incercat sa mă duc la sala să slăbesc însă proprietarul sălii e fix tatăl bătăușului și nu m-am primit. Ce sfaturi aveți? Mulțumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
| Peachdelight a răspuns:

Din păcate încă un exemplu cât de prosti suntem ca specie. Bullying-ul exista dintotdeauna și sincer îmi pare rău ca trebuie sa treci prin așa ceva iar când vine vorba de susținere nu o Primești nici măcar din partea părinților tai. Este greu, pentru ca lucrurile astea te afectează și pe termen lung vor lăsa amprente asupra subconștientului tău. Părerea mea este ca trebuie sa te impui și sa nu te mai lași călcat in picioare de toată lumea, poți sa aduci argumente inteligente in " interacțiunile" tale de zi cu zi încât sa le mai închizi gura, frumos și diplomat, iar atunci bineinteles ca lucrurile vor începe sa se schimbe când vor observa ca nu ești chiar atât de "neajutorat" pe cât te considera. Oamenii au un stil, o satisfacție de-ai face pe cei din jur sa se simtă cât mai incompentenți și mai prost, dar ce nu știu ei, e ca asta nu e o dovada a inteligentei ci pur și simplu își reprima ei frustrările pe altcineva. Doar oamenii slabi ajung sa-și bată joc de semenii lui. Nu trebuie sa ma înțelegi greșit, eu nu te sfătuiesc sa sari la bataie sau ceva, ci pur și simplu sa ieși in fata tu pentru tine. Răspunde cu aceeași moneda. Sport poți sa faci la tine in curte daca spui ca stai la sat, poți sa îți confecționezi greutăți, sa sari coarda sunt o mulțime de activități care te pot ajuta in lupta cu kilogramele. Tu sa ții capul sus pentru ca nimeni de pe lumea asta nu are dreptul sa te judece. Nu ești un om de aruncat... și nu ai greșit cu absolut nimic. Dezvoltați personalitatea și lasă oamenii de genul in lumea lor, pentru ca nu ai nevoie de asemenea specimene alături de tine.

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

18 ani si armata daca reusesti sa intrii. Nu te intorci deloc in zona natala.