| anonim_4396 a întrebat:

De aprox 3 ani am învățat să merg pe bicicletă! Merg destul de bine și din fericire nu am avut parte de vreo căzătura sau etc. Pe bicicleta actuală mă "descurc" extrem de bine, merg rapid, iau toate curbele și nu mi-e frică să merg pe ea pentru că e potrivită pentru mine și înălțimea mea. Vreau să-mi iau o bicicletă mai "profesională", un B'TWIN. O prietenă îl are și e foarte tare! Dar am încercat să mă urc pe ea, am reușit, dar îmi e frică să nu cad dacă încep să pedalez. Ce să fac să-mi înving frica asta de lovituri și de căzături? Îmi doresc bicicleta asta f mult, dar nu vreau să o cumpăr și să nu mă car cu ea.....adică nici măcar nu e ieftină, 999 de lei. Dau fundă pentru cel mai bun sfat pentru a scăpa de "fobia" de căzături și biciclete mai mari decât cea pe care am învățat eu să merg.

Răspuns Câştigător
| badriel a răspuns:

Eu te sfatuiesc asa:daca ai gazon, mergi cu bicicleta pe gazon ca atunci cand cazi, sa nu prea te doara.Sau daca ai o saltea mai lunga asa, sau mai multe satele, poti sa mergi cu bicicleta pe ele, dar nu stiu ce sa zic despre asta.Si asa o stapanesti, ca si cum ar fi fost fosta ta bicicleta.Cum ai invatat pe prima ta bicicleta sa mergi, inveti si acum si mergi exact la fel de bine, sau poate chiar mai bine! Sper ca acest sfat o sa-ti fie de ajutor.O zi buna!

1 răspuns:
| iVIBER387 a răspuns:

I-ati incredere si incearca sa o stapanesti ca si cum ar fi o parte din corpul tau. Daca te obisnuiesti, ia-o.