| UtilizatoareTPU10 a întrebat:

De vreo saptamana tot sunt postari pe Facebook cu "da-mi mesaj daca vrei videoclipul" si videoclipul era cu un om care era omorat de alti 4-5. O prietena(bff intr-un fel) a dat mesaj si a primit videoul si ea mi l-a trimis mie si la inca o prietena. Eu am pomenit in gluma de acel video pe grupul clasei (pe care majoritatea in folosim ca sa vorbim si ca sa nu ne plictisim, aproape deloc pentru scoala). Vreo 10 copii mi l-au cerut. O fata mi l-a cerut si pe messenger, si pe whats app si pe grup si am zis ca sa il trimit ca ea e o fata dura si nu o sa o deranjeze cu nimic un video in care cineva este omorat (si chiar nu a deranjat-o din moment ce dupa ce l-am trimis ea mi-a raspuns cu emojiuri care rad). Dar ea l-a pus pe grup ca sa il vada si restul care il vreau sau nu. Desigur ca avem si pe "aia plangaciosi si care sunt afectati usor" si multi carora le verifica mamele telefoanele. Si o mama a trimis pe grupul parintilor si toti parintii au vazut si desigur ca doar a mea e vina. Ei bine eu am scapat ok dar mama m-a tot intrebat de unde am avut videoclipul si nu am stiut ce sa spun si am spus adevarul. Dupa probabil ca ea a spus asta pe grupul parintilor si au vazut si parintii prietenei. Astazi cand vorbeam la telefon cu orele ca de obicei, imi tot spunea ca nu ea mi l-a trimis, probabil era tatal ei acolo si o intrebase. Eu ma gandeam ca probabil a uitat sau nu stiu ce ca de obicei imi scrie un mesaj cand e cazul sa "ii iau apararea" dar e normal ca doar toti vrem sa ne ia cineva apararea... dupa mi-a inchis si mi-a dat block. Stiu ca e si vina mea, si vine ei, si vina colegei, dar oare cum ar trebui sa procedez? Credeti ca i s-a luat telefonul? Am scapat de pairnti dar cum scap eu maine sau poimaine cand avem dirigentie? Multumesc pentru ca ati citit!
*scuze daca am postat de 2 ori e prima intrebare si nu stiu daca s-a postat*

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Apararea ta este faptul ca doar l-ai primit si nu l-ai facut tu public pe grup. Ai fost rugat sa-l impartasesti in privat, dar nu te-ai gandit ca acea postare va fi vazuta de toti. Vina e a celei care l-a facut public. Putea sa-l priveasca si sa-l stearga sau sa pastreze mesajul ca text privat. Si atat. Banuiesc ca e singura colega care l-a primit de la tine.
Ea va trebui sa explice cum a ajuns materialul pe grup (daca ea a facut asta sau altcineva).
Trebuie sa declari ca nu incurajezi astfel de fapte de violenta si ca materialul a fost vizionat din motive de minima curiozitate. Nu ai crezut ca acea inregistrare poate fi reala.

| Hellobello a răspuns:

Nu iti mai face atatea griji degeaba. Doamna diriginta nu are ce sa-ti faca atat de grav, poate doar te cearta ca folosesti Facebook-ul nu intr-un mod tocmai bun (asa crede ea). Ii spui cum a stat treaba, ca nu stiai despre ce video e vorba si apoi unii colegi ti l-au cerut. I-ai avertizat ca sunt imagini nasoale si cine a vrut s-a uitat, cine nu, nu. Nu e vina ta. Si eu am primit un video asemenator pe grupul clasei dar l-am sters direct, nu am invinovatit pe cel care l-a trimis. Asta puteau face si "colegii plangaciosi", puteau sa il stearga pur si simplu fara sa afle parintii si asa mai departe.