| trocki123 a întrebat:

Salut TPU! Deci am doua probleme mari si late. Sunt un om care nu are rabdare deloc. Deci toate lucrurile le fac rapid și uneori neatent si din cauza asta, stric tot. Cealalta problema e ca nu pot sa raman mereu focusat pe lucrul ce il fac și de multe ori stric totul din cauza asta. Ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
În legătură cu prima parte, și eu sunt asemănător cu tine. La fel ca tine, și mie îmi place să rezolv o treabă cât mai repede. Dar știi vorba aia: Graba strică treaba. Și e adevărat. La început, e greu să te miști repede, fără să rezolvi o sarcină în mod adecvat. Ce îți trebuie este antrenament. Odată ce practici sarcina aceea de mai multe ori, automat viteza de lucru o să îți crească. Iar aici nu este vorba doar de memoria musculară, ci și de faptul cum creierul tău analizează situația.
Legat de concentrare... încearcă să ignori alți stimuli din mediul extern. Concentrează-ți privirea, auzul și mirosul pe sarcina pe care o ai de îndeplinit. Nu te lăsa purtat de gânduri inutile și încearcă să rămâi cu mintea într-un singur loc: acolo undeai de rezolvat problema.
Îți urez numai bine!