| trocki1238238409238409 a întrebat:

Salut TPU! Deci am mare nevoie de niște sfaturi cu privire la situația în care mă aflu. Vă spun de acum că o să fie ceva de citit, dar dacă mă puteți îndruma, ar fi exact ceea ce am nevoie.
Deci să începem. Totul a început încă de când eram mic. Familia mea m-a crescut, învățându-mă să fiu mereu mai retras decât ceilalți copii din viața mea. Ei bine, chiar au reușit. Nu vreau să zic că este un lucru rău, dar au exagerat extrem de mult cu asta. Am ajuns ca pe clasa a 8-a să nu am curajul să vorbesc cu cei de a 5-a care păreau mai tupeiști decât mine. Asta este doar o problemă majoră. Cealaltă este cea care mă doare cel mai mult. Încă de la o vârstă fragedă am iubit enorm fotbalul. Mereu mi-am dorit să merg undeva să joc fotbal. La mine în zonă, există grupe de juniori, unde aș fi putut merge, unde poate reușeam să îmi fac și eu mai mulți prieteni și să ies din sfera asta extrem de protectoare. Problema este că nu am fost lăsat de părinți fiindcă le era frică că o să mă lovesc și alte nebunii. Am ajuns azi în prezent, clasa a 12-a, pe partea socială pot zice că am început să îmi fac și eu mai mult curaj. Am început să am mai mulți prieteni, dar uneori încă pare că am acea teamă să vorbesc cu cineva, dar sper că o să treacă. Părinții mei au ajuns și ei la concluzi că au făcut o mare greșeală datorită faptului că nu m-au lăsat la fotbal de mic. Acum ce ar trebui să fac? În câteva zile urmează bacul, dar după nu am idee ce să fac. Sunt la un profil bun, la un liceu bun, dar pur și simplu nu mă atrage nicidecum ideea să continui studiile. Parcă sunt făcut pentru fotbal. Am motivația necesară, disciplina necesară, nu sunt ca alții să mă las furat de lucrurile materiale și nu aș uita niciodată de unde am plecat. Ce ar trebui să fac? Mai merită să merg la fotbal la această vârstă? (18 ani) în condițiile în care nu prea am jucat fotbal în viața mea și culmea, simt că aici îmi este locul. Nu mă văd făcând altceva deși nu am nici măcar o idee despre lucrurile de bază în fotbal și nici nu știu cum o să reacționez presiunii, având în vedere mediul în care am crescut (fiind învățat mereu să evit căile mai grele și aleg mereu siguranța). Deci vă rog, orice ajutor este bine-venit, chiar sunt într-un blocaj și nu am idee ce să fac. Vă mulțumesc enorm celor ce ați citit până la final!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fotbal de relaxare, nu ca profesie.

| Andreiomul a răspuns:

Poți încerca o vreme să te angajezi într-un loc din care să-ți iasă niște bani pentru a încerca să te apuci de fotbal. Totuși dacă după ceva timp simți că nu ții pasul sau altceva, poți lua fiecare profesie care pare cât de cât ok pentru tine și să vezi avantajele și dezavantajele, iar de acolo să alegi. Chiar dacă vei vrea să mergi la facultate, nu spune nimeni că nu poți face pauză un an înainte de ea.
Oricum, orice te-ai decide să faci, gândește-te înainte foarte bine, ca să vezi urmările pe termen lung. Doamne ajută și succes!