| Daniel235 a întrebat:

Deci eu stau la sat si sunt cls 7. In a 9-a vreau sa ma duc la oras si pana mea, acolo nu stiu pe nimeni nu am nici un prieten si imi va fi foarte greu sa ma adaptez. Vreau sa stiu cam cum ar trebui sa fac sa am adaptez si sa imi fac prieteni noi. Uneori sunt mai timid, mai ales cu fetele.
Dau FUNDA.

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Eu stau la oras dar m-am dus la un profil unde nu cunosteam pe nimeni.

A fost mult mai bine decat ma asteptam. La inceput o sa te simti oarecum in plus dar dupa o sa vorbesti cu ceilalti colegi si o sa-ti faci prieteni noi. In prima zi toti sunteti colegi noi, nu conteaza de unde veniti. Acum... ca unii se cunosc intre ei este partea a 2-a.

Cum sa te comporti?
1★ Colegii
Trebuie doar sa fii de gasca. Daca esti timid, daca nu vorbesti cu ei si singurul lucru pe care il faci este sa inveti atunci... ajungi ca mine. Daca iti dai silinta atunci nu ai cum sa nu-ti gasesti macar cativa prieteni.

2★ Fetele
Daca esti timid atunci nu incerca sa te dai mare "cocos", nu incerca sa te bagi in seama intrucat nu ti-ar iesi mare lucru.
Daca iti place de o fata in mod special atunci poti sa-i acorzi mai multa atentie sau chiar sa te bagi in seama mai mult ca de obicei.

Daca nu iti place atunci mai bine nu incerca.
Cam atat. Succes!

| artmosfera a răspuns:

Uite care-i treaba,amice,n-o să fii doar tu „ăla nou".Vor fi mulți în situația ta,deci nu te emoționa. Eu frecventez o școală din oraș de patru ani. E drept că cei care stau în oraș au mentalitate diferită,dar asta nu înseamnă că sunt mai presus decât tine. Și mie mi-a fost mai greu la început să-mi fac prieteni. Chestia e că nici acum nu am niciun prieten,decât simpli amici. Sunt mai ciudată, tocilară cum s-ar spune. Nu trebuie să fii timid, dar nici vreunul d-ăla care atunci când se prezintă e ceva în genul "Hei! Bună! Salut! Ce faci? Eu sunt bine, da, mersi de întrebare.Deci eu sunt X, am Y ani, îmi place Nutella, de nu mai pot!" Nu fă ceva ce te-ar putea cataloga drept disperat. Fii tu însuți!
Vacanță plăcută în continuare!

| Anaais a răspuns:

Hei! Intrebarile astea mi le puneam si eu inainte sa intru la liceu. Sunt a unspea acum, sunt de la sat, dar fac scoala in oras. Nu stiu ce sfaturi sa iti dau, mai ales ca esti timid, dar iti pot povesti cum a fost la mine.
Nici eu nu cunoasteam pe nimeni, dar, pana mea, ideea ca merg acolo sa invat m-a facut sa nu ma mai gandesc atat de mult la faptul ca o sa ma integrez greu in colectiv, ei fiind de la oras.
Imediat cum am aflat ca am intrat la liceul respectiv, am intrat pe edu.ro sa imi vad clasa. Mi-am vazut colegii, le-am trimis cereri, am si primit... Ma rog, ideea e ca ne-am cunoscut in mediul virtual mai intai. Am avut noroc ca una dintre colege sa ma intrebe daca vreau sa fiu colega ei de banca. De atunci, suntem colege de banca, de camin, de absolut tot! Te-as sfatui si pe tine sa faci la fel. E mai usor la inceput sa ai pe cineva, sa nu stai singur. Asta pana ii cunosti pe toti. Mereu te vei integra mai usor intr-un grup cu cineva alaturi, decat singur. Asta e parerea mea.
Bafta

| AlexiaPop1997 a răspuns:

Hei! Pai la inceput o sa te simti ciudat oarecum deoarece esti nou si nu cunosti pe nimeni. Tot ce trebuie sa faci e sa te linistesti, sa iti alegi cu grija grupul de prieteni pe care vrei sa il ai. Nu trebuie sa adopti un comportament anume pentru a te integra, trebuie sa fii tu deoarece nimeni nu vrea un prieten prefacut. E adevarat ca la oras adolescentii sunt mai diferiti decat cei de la sat dar gandeste-te ca nu doar tu esti nou, mai sunt si altii in aceeasi situatie. Inevitabil o sa iti faci prieteni, deci asta nu ar trebui sa fie o problema pentru tine. Toti ne facem prieteni indiferent de unde suntem...Eu merg la liceul anul asta in orasul vecin, nici eu nu stiu pe nimeni doar cateva persoane dar nu sunt la liceul la care o sa merg eu deci nici eu nu o sa cunosc pe nimeni dar nu imi fac griji. Totusi, cand iti faci prieteni incearca sa fii sincer, gandeste deschis, nu te exterioriza nici prea mult dar nici nu trebuie sa te inchizi in tine. Incearca sa legi prietenii din prima zi, cu vreo 2/3 persoane asa o sa iti fie mai usor sa mergi in urmatoarea zi la liceu deoarece deja cunosti pe cineva.
Nu mai stiu ce sfaturi sa iti dau, sper ca te-am ajutat cat de cat.laughing Tine minte ca nu trebuie sa te dai drept altcineva sau sa minti adolescentii apreciaza mult sinceritatea.