| mberleal354 a întrebat:

DECI nu mai pot matusa mea nu ma lasa sa ies cu prieteni are 23 de ani si eu am 15 ani sunt o fata foarte cuminte nu fac nimic rău si nu ma lasa si la fel si bunica mea.mama mea este dusă in Spania
rar când ies si când ies stau pana la 22 si spune ca e tarziu
m-am saturat sa ma tina din scurt.Ce pot face?
Sfaturi va rog
Multumesc.Sa aveti o seara frumoasa!

9 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu te lasa deoarece esti minora, fiind minora daca tie ti se intampla ceva ea va fi trasa la raspundere dar poti incerca sa ai o discutie cu ea ca sa te lase sa iesi mai des cu prietenii

| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani est inca un copil foarte mic si normal, la ora 8 seara ar trebui sa fii incasa.
Indiferent cat esti tu de cuminte, naivitatea copilasilor ii duce uneori la pierzanie, putand usor fii rapiti, violati, omorati, vanduti pe piata de sex sau mutilati.
matusa si bunica ta te au in grija si rapsund cu viata pentru viata ta, ca atare, au mare dreptate sa te cheme in casa, desii, la 15 ani, nu ar trebui sa fii lasata mai atrzide ora 8 seara.
Tinutul din scurt la varsta asta este o necesitate, pentru ca esti copil mic, care nu are habar la ce riscuri se supune.

| mberleal354 explică (pentru Violleta2022):

La ora 8 20 este încă ziua afara
Si in plus toate prietenele mele ies si la 22

| Violleta2022 a răspuns (pentru mberleal354):

Nu-i normal asa ceva, copii mici ar trebui sa intre la ora 9, cel mai tarziu in casa!

| RainmakerX a răspuns (pentru mberleal354):

Atunci stai cat timp este lumina dar cand se intuneca treci in casa.
Dai vina pe rudele tale... "nu ma lasa x" si gata. Stiu ca nu vrei dar asta e partea a 2-a. Ei sunt mari si anumiti baieti sunt imprevizibili sau doar prosti. Matusa ta stie ce stie.

Plus ca sunt 8 ani diferenta intre voi! Daca sunt rude mai mari cu tine *ex verisori de 23 de ani* atunci poate poti negocia si sa spui ca "este si verisorul x si are el grija".

| danay72 a răspuns:

Ar trebui sa vorbești cu ele despre cum te simți și ce ai vrea sa facă pentru tine. Dar vorbeste-le cu blândețe și respect. Ele țin la tine și nu vor sa pățești nimic rău. Un răspuns blând îndepărtează furia, de aceea sa vorbești frumos, fără sa le acuzi de ceva.

| WaterDrop a răspuns:

Oi fi tu o fata cuminte, dar poate matusa ta nu este si stie ea ce stie.Mai bine o asculti, macar inca un an.

| mberleal354 explică (pentru WaterDrop):

La ce te referi când ai zis ca "matusa ta nu este si stie ea ce stie"

| FaraNume1245 a răspuns:

Ai 15 ani, cat de multe crezi ca stii si intelegi despre ce se poate intampla pe strada sau ce fel de oameni sunt acolo? E normal sa nu stai mult, mai ales la varsta aia.