| Raptorz a întrebat:

Dupa multe cautari am ajuns la decizia ca profilul meu(Stiinte Sociale) nu ma prea ajuta in ceea ce vreau sa devin.Nu mi.am ales profilul cu prea multa bagare de seama pentru ca pe moment nu ma interesa ce vreau pe viitor, ci doar ca nu-mi place matematica, sincer acum ca ma gandesc nu-mi prea place nicio materie.

M-am gandit la academia de politie nu stiu de unde sa incep, trec in clasa a 10-a.M-am gandit ca la bac as putea sa dau la romana istorie si logica deoarece mi se par niste materii la care as putea face fata cu ceva munca.

Din cate am inteles admiterea e pe baza de concurs iar concursul consta intr...o proba sportive si o proba scrisa.

Acum la proba scrisa am inteles ca se da din gramatica limbii romane, istoria romanilor si ceva engleza(nu stiu exact, din cate pare tot gramatica)

La proba sportive am inleses ca sunt urmatoarele probe: viteza 50 m., aruncarea mingii medicinale de 4 kg. si rezistenta 1000 m.

Proba sportive nu pare imposbila, as putea face fata avand in vedere ca am o conditie fizica destul de buna.

Cea mai mare teama a mea este proba scrisa.

As avea nevoie de ajutorul celor care se pricep

1.Cu ce as putea incepe?

2.Ce ar trebui sa invat in mod special pentru admitere?(de exemplu din cate am observant, unele intrebari sunt din pronuntia cuvintelor, despartirea in silabe etc).Am nevoie de lectiile concrete nu te toata gramatica pe larg.

3. Daca eu doresc sa dau bacul la romana, istorie si logica, va fi vreo problema cu admiterea la academie? Pentru ca acolo se da la romana, istorie si o limba straina.

4. Daca sunt rarait/lalait poate afecta cumva sansele mele de a fi admis?

P.S.: Nu stiu daca am ales categoria potrivita dar la inceput era categoria "Cariera", am dat pe ea, am vrut sa trimit intrebarea si dupa ma pune sa aleg iar categoria, iar "Cariera" nu mai exista.

1 răspuns:
| neutrino a răspuns:

Sa incep cu "PS"). Exista rublica "Cariera".
1. Documenteaza-te exact in ce consta examenul de admitete la Academia de politie. Din cate stiu iti trebuie si o limba straina.
2) Axeaza-te pe materiile de la bac, pentru ca trebuie sa iei bacul cu medie mare, apoi pe materile de admitere la academie.
3)Daca ai de ales, da bacul din materiile care le ai si la admitere la facultate.
4) Mergi la un specialist si rezolva-ti problema dictiei, altfel nu ai ce cauta la Academia de politie.