| BeeeaBeatrixx a întrebat:

Eu am o sora si ea cand a fost sa-si faca buletinul nu stiu ce a vorbit cu doamna aceea, fiindca de atunci ii vine ei alocatia in fiecare luna (i-o aduce postarita si o poate lua decat cu buletinul ei). Aveti idee ce i-a zis?
P.S.: Peste 2 ani imi fac si eu buletinul si vreau si eu sa-mi vina alocatia mie.

4 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Este simplu beaa, pana la 18 ani poti ridica si tu si parintii alocatia, si cand iti vei face si tu buletinul tot tie iti vor veni banii deoarece poti semna cand vine postasul ca ai primit-o,

| pietrean a răspuns:

Faptul ca a ajuns la varsta cand a trebuit sa-si faca acea carte de identitate(14 ani), inseamna ca doar ea poate sa ridice acea suma ce ii este data prin lege, doar ei.Asa cum este si cu pensiile.Nu poate primi nimeni atcineva, decat posesorul buletinului/cartii de identitate.Doar prin procura, semnata la notar.
Cand vei avea varsta ca sa-ti faci si tu carte de identitate(buletin), o sa poti doar tu sa primesti alocatia ta, prezentand CI.Asta este legea, nu ca a vorbit cineva, ceva.

| Liviu a răspuns (pentru pietrean):

Pe dracu, mie imi ridicau parinti alocatia si cand eram major, nu o induce in eroare.

| pietrean a răspuns (pentru Liviu):

Era treaba ta si a parintilor tai, daca voiau sa-ti ridice doar ei alocatia.Asta nu inseamna ca era si legal.
Legea este una pentru toti.Ca unii postasi dau si altora pe incredere, fara procura(cum este cazul meu:las sa-mi ia unul dintre vecini pensia, cand sunt plecata in concediu), este cu totul altceva.Asa ca...