| YaBoyZaq a întrebat:

Eu am terminat recent liceul (profil tehnologic, mai exact chimie). Mai departe vreau sa merg la o facultate de arta (arta vizuala in general, desen, pictura, desen grafic, etc.) dar avand in vedere ca eu nu am terminat un liceu de arta ma gandesc ca tranzitia asta ar fi mai grea, din moment ce nu am invatat partile basic care trebuia sa le invat la un liceu de arte si tot ce stiu e din ce am descoperit singur de pe internet in general. Ati putea sa imi spuneti parerea voastra despre aceasta "tranzitie" daca pot sa ii spun asa si in special de la persoanele care au facut ceva asemanator?

Răspuns Câştigător
| 4StarLight a răspuns:

Poti sa te duci spre arte indiferent de ce profil ai terminat in liceu. Ideea este ca ai nevoie de niste ore de pregătire pentru ca acolo se dau niste probe pentru a intra. Nu te gândi la profilul pe care l-ai ales ca un impediment în calea visului tau, incearca si vezi ce o sa iasa. happy Si pe deasupra, gandeste-te la cei ce termina filologie si aleg medicina, sau cei ce fac mate-info si aleg psihologie. Tranziția poate va fi mai grea, dar daca asta este ceea ce iti place, atunci ca merita din plin.

1 răspuns:
| aditimus a răspuns:

Atata timp cat ai inclinatie / pasiune poti sa mergi la arte.
Ideea este ca acolo se dau cateva probe inainte si ar fi bine sa stii putin din ce vrei sa faci.