| Andy004 a întrebat:

Salut TPU. Eu fac parte dintr-un grup de prieteni, suntem 6 in total. Cel mai bun prieten al meu este si el in grup. Ne cunoastem de cand eram mici. Faza este ca parca nu se vede ca suntem si in ultimul timp nici eu nu am simtit ca suntem apropiati. Eu sunt cel devotat, ca sa zic asa, in relatie, cel loial. Nu il simt ca cel mai bun prieten al meu. Ma inteleg cu totii din grup, suntem foarte buni prieteni. Cel mai putin mi se pare ca eu comunic cel mai putin cu el. In grup este si o fata. Ne intelegem extrem de bine, dar nu suntem impreuna sau ceva. Aproape in fiecare zi vorbesc cu ea la telefon. Ea e de parere ca ar trebui sa vorbesc cu cel mai bun prieten (il notam cu x) si sa ii spun ca as vrea sa comunicam mai mult. Cand vorbeam cu ea la telefon, mi-a spus "daca as avea un BFF asa intelegator..." (nu are BFF iar eu sunt baiat, n-am mentionat). Nu stiu ce sa fac. Parca i-as spune lui x ca vreau sa comunicam mai mult. Noi nu vorbim la telefon cam niciodata, pentru ca el ma contacteaza cand are nevoie de ceva sau ca sa ma intrebe altele. De foarte putine ori mi-a zis "salut, ce faci?". Pe langa asta el petrece timp cu un alt prieten din grup. Eu sunt o fire geloasa si nu prea imi place ca el nu petrece timp cu altii si cu mine nu prea sta, nu prea ii pasa... Fata cu care vorbesc (o notam cu A, ca este initiala ei), zice ca "ar trebui sa-ti pui BFF ul pe primul loc". Eu cred ca are dreptate, insa poate avea si alti prieteni, normal happy Eu cred si mult in zodii. Ea e berbec iar eu scorpion si de multe ori iese cu scantei si cu mici certuri. Dar sincer ma simt mai BFF cu ea decat cu x, care e sagetator. Sincer sunt si naiv. Cand "A" imi spune ca x este nesimtit ca sta cu altii si cu mine de abia vorbeste, eu zic ca n-are nimic. Mi se pare o problema foarte mare. Cand am nervi mari pe el, ceva in mine spune sa nu mai fiu BFF cu el si sa ramanem doar prieteni, insa parca n-as vrea sa stric o relatie de 12 ani. Ce sa fac? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

1 răspuns:
| BumiWolfie15 a răspuns:

BFF nu există...în viața asta vii și pleci singur, fără niciun însoțitor.Toate lucrurile au o finalitate și să nu-ți fie frică de schimbări. Dacă nu e atât de încântat de prezența ta nu i-o mai oferi! Nu trăi cu cineva doar de dragul unor amintiri. Mi se pare absolut greșit că oamenii evocă o fericire anterioară doar pentru a-și livra iluzia de împlinire actuală. Îți recomand să rămâneți totuși prieteni, dar să nu mai ai așteptări atât de mari de la el. Din câte ai zis tu reiese că el doar te folosește. Nu te grăbi prea mult cu fata aceea, deoarece știe exact punctul tău sensibil și consider că te flatează cam mult. Posibil chiar să te aibă ca "crush".Pe lângă asta cred ar funcționa bine în cazul tău o prietenie mai strânsă cu o fată. Nu înțelege greșit, dar te comporți puțin mai feminin decât ar fi normal pentru un băiat (asta am înțeles din povestea ta ).