| anonim_4396 a întrebat:

Eu sunt genul ala de baiat timid si antisocial: ))
Si sunt impreuna cu o fata de aproape 8 luni, niciodata nu am scos-o la un suc sau ceva, mereu am mers in parc si ne plimbam, vorbeam.
Ea nu imi zice nimic in privinta asta, ceva gen ca nu i-ar placea ca nu o scot la ceva de genul.
Insa eu ma simt oarecum ca mna eu sunt baiatul si ar trebui sa fac lucrurile astea, insa dezavantajul meu, e ca nu stiu nici un loc unde am putea iesi si nici curaj nu am sa o invit, mi-e frica sa nu ma fac cumva de ras si n-am nici o idee ce sa fac.
Aveti voi vre o sugestie, parere?
Cum sa prind ceva mai multa incredere in mine.
Sau cum sa imi treaca toata frica asta de a nu ma face de ras?
: ))

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu vă duceți la restaurante sau undeva unde se servește mâncare. Duceți-vă la o terasă, nu neapărat retrasă, unde se serverc băuturi.
Nu trebuie să fie chiar cârciumă, știi laughing
Să fie ceva terasă cu atmosferă faină.

Vorbiți, te uiți în ochii ei și nu eviți contactul vizual, și te asigur că dacă o ții așa timp de 3 zile, făcând contact vizual, nu o să mai fie vorba de nicio timiditate. Nici din partea ei, nici din partea ta.

Încă ceva, dacă simți cum se lasă o tăcere stânjenitoare, nu încerca să o acoperi făcând conversație de 2 bani. Mai bine o privești în ochi și îi zâmbești.

Încrederea vine în timp. Cu cât faci lucruri mai curajoase, cu atât o să-ți fie mai ușor să te exprimi.

O inviți așa, lejer: "auzi, hai mâine la un suc". Să fie spontan. Nu trebuie să vă pregătiți cu zile înainte să ieșiți. Cu cât e mai spontan, cu atât arăți că ești mai curajos.

Acum un pont bun ca să faci o conversație de calitate.

Începe de la o conversație de 2 bani (dar să te asiguri că ea aduce vorba de asta, nu tu), și îi pui întrebări ca să-i arăți că ești cu adevărat interesat de subiectul de care a adus vorba, și că vrei să afli mult mai multe (chiar dacă subiectul de discuție ar fi cel mai prost posibil). Arată că te interesează mult mai mult persoana ei decât a ta.

Să zicem că o întrebi "cum a fost la bunici?" (știind că ea a fost plecată la bunici)
Prin urmare, ea fie o să-ți detalieze ce a făcut la bunici, fie o să arunce replica aia "a fost bine..." (ceea ce face o conversație stânjenitoare și o omoară fiecare dată).

Tu vei arăta că ești cu adevărat interesat de ceea ce a făcut, și cu un ton jucăuș o să o întrebi, dar CURIOS (imaginează-ți că ești extrem de curios și adoptă tonul necesar. nu asertiv, pentru că nu e productiv): "A fost bine?".

Practic vei oglindi persoana respectivă - oglindirea reprezintă repetarea ultimelor cuvinte pe care le-a rostit o persoană - asta va stabili o conexiune între voi, fără ca ea să realizeze lucrul acesta. Vei folosi oglindirea cât de mult se poate.

Încearcă să eviți persoana ta, să nu te rezumi la tine. Timiditatea face ca, de cele mai multe ori să te concentrezi asupra propriei persoane, atât de mult, încât devine destul de supărător pentru persoana din fața ta.

Ca să-ți explic. Românul e nație de prost negociator. În timpul unei conversații tot ceea ce face este să vorbească, iar atunci când tace, se gândește la ceea ce va urma să spună. Practic nu poate să se mai gândească la persoana din fața lui. Nu o mai poate asculta. Așa că, eliberează-ți creierul, fă-ți ordine în gânduri și ASCULTĂ!

Ascultă, ascultă, ascultă... Asta e cheia. După ce vei oglindi persoana de 5-6 ori, va fi un moment de tăcere. Lasă să vină momentul ăla de tăcere stânjenutoare. Zâmbește, și uită-te în ochii ei. O vei forța astfel să spună ceva. Orice.

Dacă aduce vorba despre tine, adică ea o să te întrebe "Ce ai mai făcut săpt asta?", o să fii în impas. După cum am zis, concentrează-te asupra ei, nu asupra ta. Dacă subiectul de discuție ești tu, pentru persoana respectivă, nu va deveni o prioritate. Deci, trebuie să faci cumva ca să revii pe linia de plutire. Așa că o vei întreba ceva, din nou, cu un ton care reflectă curiozitatea (e necesar să fie întrebări cu răspuns direct, adică să eviți întrebările la care se poate răspunde cu "da", "nu" sau "poate").

Etichetarea. Etichetarea e o tehnică extrem de importantă, poate chiar cea mai importantă tehnică în comunicare. Ea are rolul de a accentua sentimentele pozitive sau diminua sentimentele negative.

Practic, etichetarea reprezintă numai o afirmație care începe cu:

"Se pare că..."
"Se pare că ești..."
"Se pare că tii la..."
"Se pare că-ți place la..."
"Se pare că eviți..."

Să zicem că iubita ta ar fi supărată. Pentru a diminua aceste sentimente, vom face o etichetare:

"Pare că ești supărată" (vei folosi un ton cu care faci o afirmație).

Acest lucru, o va face să se gândească de ce anume este supărată cu adevărat, ceea ce fie detonează acest sentiment în amigdală (un organ din creier care are rolul de a converti emoțiile în sentimente) și în cingulatul anterior, fie va reduce semnificativ.

Acum, vom discuta despre sentimentele pozitive. Cum facem o conversație mai palpitantă?

În cazul sentimentelor negative, e necesar să le etichetăm pentru a le diminua. Același lucru se va întâmpla și în cazul sentimentelor pozitive.

"Pare că ți-a plăcut la bunici!", "Pare că ești o persoană care are încredere în sine"

După etichetare, tot ceea ce va face persoana respectivă e să vorbească. Vor vorbi până când vor reveni cu întrebarea "Vorbesc prea mult?". Iar de acolo, faceți conbersație normală -practic vei spune lucruri din instinct, fără să le mai gândești.

Deci, cum să faci o conversație de calitate fără să arăți persoanei din față că eșt timid?

Îți vei pregăti de acasă 5 întrebări calibrate (întrebări ale căror răspuns nu poate fi "da", "nu" sau "poate" ȘI obligatoriu să facă referire la persoana ei (a iubitei tale).

Pe baza fiecărei întrebări, vei face un scurt rezumat. Vei oglindi persoana respectivă (practic vei repera câteva dintre cuvinte, cât se poate de smooth, fără ca să o faci să se gândească "tipu ăsta își bate joc de mine...").

După 3-4 oglindiri, vei eticheta. Aștepți să-ți răspundă. Nu vei scoate niciun cuvânt, nu o vei întrerupe, nu vei spune absolut nimic. O lași să se gândească la conversația pe care a făcut-o. Momentul ăla de tăcere stânjenitoare, nu va mai fi din cauza timidității tale. De acum, ea se va gândi dacă a spus ceva greșit. Te vei uita în ochii ei și vei zâmbi. Dacă vei arăta că ești nesigur pe tine, vei pierde încrederea ei. Iar după va începe să vorbească din nou!winking

De ce să oglindești? Afli mult mai multe informații despre persoana respectivă, ajungi să o cunoști, prin urmare să scapi de timiditate.
Etichetând - accentuezi sentimentele pozitive, scapi de orice conversație stânjenitoare, dezamorsezi sentimentele negative.

Poți eticheta persoana și gresit. Spre exemplu "Pari supărată din cauza că..." (deși ești cinștient că nu-i supărată).

Arată-i că ești sigur pe tine și stăpânește ceea ce ți-am precizat aici. Nu e neapărat pentru iubita ta, e pentru a manipula orice persoană din jurul tău.winking

| S8N a răspuns (pentru anonim_4396):

Un răspuns bine formulat, factual și relevant pentru întrebare. Nu mă așteptam la un răspuns de genul pe TPU, deci felicitări.
Faci cumva parte din comunități TheRedPill sau similare? Îmi dai impresia asta.

16 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ori ca mergi in parc ori ca mergi la suc, tot esti inconjurat de oameni. Deci de ras te poti face mereu, in orice loc. Nu vad de ce ti-ar fi teama de asta, pentru ca atata timp cat in parc decurge totul bine, asa o sa fie si la suc. Daca nu stii tu locuri, incearca sa vorbesti cu ea. Sunteti de 8 luni impreuna, totusi, e ceva timp. Cum sa nu ai curajul sa o inviti undeva? Pai in parc cum iesiti? Nu o intrebi? Sau te scoate ea? Ar trebui sa poti sa discuti cu ea. Intreab-o daca vrea sa gasiti un loc unde sa mergeti impreuna sa beti un suc sau sa mancati o prajitura.

| anonim_4396 explică (pentru Aasdfghj):

Totusi am acel sentiment ca si eu ar trebui sa stiu locuri de genul, cred ca o sa le invat eu pana la urma
In parc era altceva, nu eram chiar inconjurati de oameni, pe o banca mai retrasa undeva si vorbeam, nu prea ne intrebam unul pe altul, mai mult ne dam de inteles cumva ca vrem sa iesim, si iesim intr o seara sau intr o zi

| OldSoul a răspuns:

Cat timp ai alaturi fata aia care sta cu tine de 8 luni, nu cred ca frica ta mai e intemeiata.

| siriusblack98 a răspuns:

Era normal ca se gaseste un RAY junior sa copieze articole de pe internet despre intalniri si sa le dea ''paste'' aici.''theacaciastrain'' precizeaza fata mea si sursa, ca poate vrea autorul intrebarii sa citeasca tot articolul.Acum sa iti raspund tie la intrebare. Daca tu esti inca timid cu ea in a o invita la un suc dupa 8 luni de relatie atunci ai o problema ce iese din aria timiditatii cu mult.Tu dupa 8 luni impreuna nu te mai chinui sa o castigi, ca atunci cand nu-i cunosteai nici numele complet.Acum tu lupti ca sa o pastrezi si nu inteleg aceasta timiditate de a-i propune actualei IUBITE sa mergeti la o terasa ca sa mancati si sa beti ceva.Singura explicatie logica ce imi vine in minte este ca ai undeva la 14 ani si e prima ''relatie''. Daca e asa timiditatea se diminueaza odata cu varsta si experienta.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Zâna mea, răspunsul a fost scris în totalitate de către mine. Cunoștințele le-am dobândit citind cărți NPL și de dezvoltare personală, nu articole de 2 bani de pe internet, cărți precum Never split the difference, Bargaining with the devil, Start with no și studii făcute de specialiști la Harvard în arta negocierii, și Yale. Așa că nu aș fi avut ce să mă determine să scriu de unde am dobândit cunoștințele mele.

Aplic aceste tehnici de mai bine de 2 ani, și comunic mult mai bine cu lumea, fiind mult mai productiv și obligându-i astfel și pe ceilalți din jurul meu să fie la fel de productivi.

Cum spunea și un prieten de-al meu, băgătorul în seamă este nepriceputul cu ifose de specialist. Ar trebui să rezolvi lucrul astă, pentru că e super contra-productiv, altfel fii gică contra, sunt sigur că de pe urma asta ai și de câștigat mult laughing

Ca să-ți spun și ce este eronat în răspunsul tău. Timiditatea nu se datorează vârstei și nici experienței. Timiditatea este rezultatul unei educații oferite unui copil prin constrângere sau cum îmi place să o numesc, "cocoloșire", este deci o traumă a copilăriei.

Nu există "aria timidității", așa cum ți-ai conceput tu răspunsul. Ai plecat de la o premisă greșită si ai ajuns la o concluzie tâmpită. Când se începe cu handicap, se termină cu handicap. Presupun că te referi la "zona de confort", adică ceea ce este previzibil pentru persoana în cauză.

În momentul de față, el nu este "timid", ci se află în "zona de confort". Da, adevărul e că am introdus un pasaj eronat în răspunsul meu, însă nu cred că trebuie să dau indicații și definiții de specialitate.winking

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scumpa mea, lasa vrajeala, lasa copy paste-ul si baga-ti mintile in cap.Nici nu stau sa iti citesc tot romanul ca nu ma intereseaza.Am citit doua randuri si am vazut aceeasi vrajeala.Ai grija ce articole mai postezi pe viitor fara sa precizezi sursele.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Nu imi pasa daca a scris el sau nu, atata timp cat si a luat din timpul lui ca sa imi scrie un raspuns, pentru mine e de ajuns
Problema mea nu era cum sa o intreb pe ea daca vrea sa iesim, era sa nu ma comport prea ciudat acolo
Ai nimerit o parte, da, e prima relatie, si nu am chiar 14 ani

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Omul e super ofensat sincer laughing
M-a și blocat pe TPU. Când adevărul doare...
Oricum, sper că o să-ți meargă bine. După cum am mai spus, eu am aplicat cele precizate anterior și sunt mult mai împlinitwinking

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand ma mai plictiseam ma gandeam de ce s oare asa
Nu stiu
Eram mic si parinti toata ziua
Nu fa aia ca nu e voie
Nu lua de la el ca n are
Nu i da lui ca profita
Nu vorbi cu el ca te strica
Nu sta acolo ca nu e bine
Nu nu si nu
Pana la urma csf, traiesti cum ai fost crescut
Mersi pentru raspuns btw

| Alverto a răspuns:

Nu ai de ce sa te faci de râs
Du-te cu ea la un restaurant și mâncați o pizza, o să fie ca în parc doar că mai frumos
Iar că sa ii spui intreab-o daca vrea sa ieșiți

| anonim_4396 explică (pentru Alverto):

Nu cred ca e neaparat sa ma fac de ras, m-am exprimat eu gresit, cred ca mai mult ma simt ciudat cand ma gandesc daca am facut ceva gresit

| Reghqen a răspuns:

Banii nu prea contează într-o relație ține minte asta, doar în cazul în care aceea fată este fițoasă și se uită numai la bani, dacă este genul ăla de fată mai bine o lași direct pentru ca cu siguranță o să te și înșele(nu vreau să spun ca este genul ăla de fată, pentru ca nu este dar este doar un exemplu să ții minte).
Din păcate în ziua de azi majoritatea fetelor sunt așa. fițoase, arogante, se cred cine știe ce, eccetera, însa mai sunt și fete de treaba, fete care nu ii pasă de bani, care dacă se simte bine în prezența ta nu mai are nevoie de nimic, doar de aia, de zâmbete, de îmbrățișări, sărutări.
Încearcă să o faci mereu să se simtă bine cu tine, sănse distreze și să se simtă în siguranță când e cu tine, orice fată dorește asta.
Și eu sunt așa cu fetele, foarte rar le ofer ceva, iar când ies cu ele își cumpără cu banii lor, nu e ca îmi cer ele mie să le ofer ceva, sunt eu care le ofer când simt eu ca e bine.
Locuri pentru a ieșii sunt o grămadă, trebuie numai să te gândești și ai să vezi ca o să îți vină o idee bună.
Trebuie să începi să iei decizii singur! happy

| anonim_4396 explică (pentru Reghqen):

Cam incerc sa iau decizii singur: ))
Insa de cele mai multe ori nu imi ies
La faza cu personalitatea fetei, nu e genul ala care sa umble dupa ceva pe interes, cred ca se potriveste mai mult cu al 2 lea exwmplu
Partea cu gasitul locurilor, cred ca o sa le gasesc eu pana la urma, doar ca sunt ceva cam confuz in alegerea unuia

| Reghqen a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa să faci

| S8N a răspuns:

În legătură cu intrebarea, theacaciastrain a explicat majoritatea lucrurilor folositoare, dar văd că încă ai probleme cu găsirea unui loc, deci aș vrea să te ajut în legătură.
În niciun caz nu recomand să mergi la un loc scump unde trebuie să dai o sumă signifiantă de bani. Ca să îți salvezi portofelul, considerând că ești în România și cultura demandă să plătești tu pentru fată, recomand un loc ieftin. Eu am folosit de multe ori cafenele, ca exemplu.
Legat de faptul că ești timid, sper că realizezi că ti va trebui să o întrebi pe fată dacă iasă cu tine. Cu asta nu te prea poate ajuta nimeni, ci va trebui să ieși din zona ta de confort și să încerci ceva nou.
Îți urez noroc și sper să reușești. Dacă mai ai întrebări poți să răspunzi sau să îmi dai DM.