| Anonim3424324 a întrebat:

Eu sunt un baiat inteligent care stie cum sa se comporte cu toata lumea. Sunt un baiat dintr-un cartier rau si vad foarte multe caractere. Problema mea este ca sunt foarte agitat cand intalnesc o persoana noua. Sa spunem de exemplu ca ma intalnesc cu un baiat sau mai rau o fata care vrea sa se apropie de cercul meu de prieteni. Daca se intampla sa raman singur cu acea persoana nu stiu ce sa raspund daca ma intraba ceva, ma balbai sau imi frec mainile involuntar. As vrea sa scap de aceste emotii, cum?

Răspuns Câştigător
| anamaria82726 a răspuns:

Cred ca pur si simplu esti o persoana timida. Asa este caracterul tau, poate nici nu ai atat de multa incredere in tine si de asta te emotionezi foarte tare cand cunosti persoane noi si nu prea stii cum sa le raspunzi la intrabari. Fiindca probabil iti este frica de ceea ce vor crede ei despre tine, iti este frica sa nu te considere ciudat.
Multi suntem timizi cand vorbim cu persoane noi. Da, este un defect sa fii timid si stiu ca este greu. Dar de multe ori nu reusim sa schimbam asta la noi. Pur si sinplu ne este mai greu sa ne deschidem. Dar poti incerca macar sa scapi de acea agitatie cand vorbesti cu persoane noi. Si eu sunt timida si destul de tacuta, dar pur si simplu este vorba de control. Incerc sa nu fiu agitata si sa stau relaxata. Sunt si ele persoane asa ca tine si doar vor sa purtati un dialog.
Poate ti-ar fi mai usor sa vorbesti cu cineva apropiat deschis despre asta, sau chiar cu un psiholog.

1 răspuns:
| Dana1999 a răspuns:

Se numeste anxietate socială. Toti avem mai mult sau mai putin. Bucura te ca inca nu ti a stăpânit viata si esti normal.