| AnonimuS1312 a întrebat:

Eu trec in clasa a 6-a si as vrea o lista cu toate lucrurile si rechizitele si hainele. Adica, mie imi place sa ma pregatesc din timp. As vrea de la cel mai mare la cel mai mic detaliu, de exemplu... Cutia de mancare, de-astea, stiti voi... E foarte bine daca mi-ati da site-uri si poze, daca puteti... Mersi anticipat! happy

2 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Ok, tocmai am terminat a 6a si slava domului mai imi amintesc ce trebuie :
-romana : 2 caiete dictando cu linii
-matematica: (nu stiu daca va cerea si caiet de casa la mate) 2 caiete, unu de geome, unu de algebra (daca va cerea si caiet de casa, atunci la amandoua „ramuri„ iti trebuie cate 2 caiete, unu de casa si unu de clasa)
-fizica : un caiet de patratele dictando
-tehnologie : caiet mic de mate
-biologie:caiet de bio
-istorie: caiet mic de linii
-religie: caiet mic de linii
-geografie: caiet de geografie( ca si bio)
-muzica: caiet de muzica
-franceza: caiet dictando linii+ vocabular (sau daca faci germana, habar n`am)
-engleza: caiet dictando +vocabular
-desen :pensule bune(daca ai o profa exigenta), sa nu fie de par care cheleste repede laughing (lasa multe fire pe desen), acuarele cat de cat, un bloc de desen A3
-la sport, poate o plasa de sport, schimburi, cred ca daca esti si fata sau daca esti si baiat i-ati un deodorant cu tine sa te dai inainte de sport, adidasi pentru sport
-info : caiet de matematica mic cu patratele
Anul asta pentru tine o sa fie mai usor, esti acomodat cu tot. Iti mai trebuie poate o cutie unde sa iti pui mancarea, servetele si multa rabdare daca nu ai profi naspa. Fizica o sa fie usoara la inceput, dupa o sa ai probleme tempele cu timp pe distanta (nu stiu sigur la cat de buna sunt eu la fizica, dar am avut noroc cu teoria, aveam numai 10) deci o sa fie simplu, invata formulele! nu te prostii sa nu le inveti, sper ca nu am uitat mai sus vreo materie, a da iti trebuie pixuri, stilouri+rezerve, pic daca folosesti stilou, pix negru, rosu si verde, corector daca te lasa la ore sa folosesti, creioane HB cele mai bune, trusa de geometri, nu te zgarci pentru 5 lei sa iti iei de-aia de la „Oxford„ ca e ca naiba. I-ati una buna sa reziste si... sper ca nu am uitat ceva. Succes si daca inveti e mai usor ca in clasa a5a.

| Georgy98 a răspuns:

Pai pari destul de preocupat\a in privinta asta... In primul rand nu stiu daca esti fata sau baiat ca sa iti insir anumite lucruri. O sa iti spun cam ce imi iau eu, ca fata, pentru scoala de obicei.
1Ghiozdanel,de preferabil geanta.zic ca e mai modern, daca ai problele cu coloana iti recomand un ghiozdan/rucsac.
2.Penar (eu nu mai folosesc din clasa a 6, dar il enumar) cu tot ce trebuie sa contina unul-> pix,stilou,creion,guma de sters, carioci/culori, chenar, figur geometrice, poate o pensula
3. coperti pentru carti, respectiv caiete
4.nu stiu sigur daca mai este obligatorie uniforma in clasa a 6, dar ca fata iti trebuie o camasa, cravata/papion, blugi sau fustita ceva in genul asta https://www.google.ro/......ps?/search
5. caiete
6.acoarele
7.pantofi https://www.google.ro/......ps?/search
8. si ce e mai important : la scoala e important sa ai intotdeauna bunul simt care trebuie sa stea cu tine mereu(indeasa cei 7 ani de acasa acolo la tine in ghiozanel), ambitia, perseverenta, si nu in ultimul rand cheful de scoala :)).
Te pup si bafta in acest an de scoala.
ps: clasa a 6 e o perioada frumoasa a copilariei, bucura-te din plin.