| anonim_4396 a întrebat:

Ideea este ca am luat un 3 la fizica., iar mama este genul de persoana care vrea numai note mari (se multumeste doar cu 8-9-10, iar cateodata se mai supara si pentru 8) spunand ca ele imi vor reflecta viitorul si trebuie sa invat ca sa am bani. Nu schimb nimic, asta e exact ce a spus ea. Nu zic ca e gresit, dar nu stiu daca e nici corect. In fine, am luat un 3 la fizica. Faza e ca in 9 ani de scoala eu niciodata nu i am spus de notele mici pana cand nu a aflat de la o sedinta ceva, si stiu ca nu e bine dar am o frica interioara foarte mare cand vreau sa ii spun si nu ii spun niciodata. Nu stiu de ce am frica asta, acum am vreo 3 note proaste de care nu i am spus si nu stiu ce sa fac, de aia am pus si intrebarea. Tata imi zice la fel, ca daca nu o sa invat o sa ajung pe strazi si o sa am un salariu de tot rahatul(deci mai pe scurt nu o sa am bani in viata).
Mai mentionez ca sunt pe profilul mate info intr-un liceu cu media de admitere 9+, si am avut media semestriala 8, 70 iar mama chiar nu s-a multumit cu ea, in sensul ca a oftat (nu m-a certat sau ceva dar se vedea ca avea asteptari mai mari
De cand am intrat la liceu am lasat o mai usor cu invatatul (la mate si informatica inca am 8-9, dar fizica chiar nu e de mine, am intrat la mate info pentru matematica si informatica mai mult)
De asemenea, cand iau cate un 4 mama ma intreaba : te apuci de invatat sau nu? Ca daca nu degeaba ai intrat la un liceu bun ", de parca la un liceu bun trebuie sa ai doar note bune ( cel putin asa gandesc eu)
Voi ce parere aveti? Au dreptate parintii mei cu tot ce spun? Eu ce sa fac? Daca mai vreti sa stiti ceva spuneti-mi
Funda

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu prea sunt de acord, notele astea reflecta mai mult cat tocesti decat ce stii. La liceu ar trebui sa te concentrezi in primul rand pe materiile specifice profilului la care o sa dai si bac-ul, ca ala da, de multe ori conteaza, iar apoi pe materiile care iti vor trebui la admitere la facultate. Notele din liceu nu te ajuta la absolut nimic si nimeni nu se intereseaza de ele.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Adry05):

Nu ajuta cu nimic in viitor notele de la liceu? Parintii imi spun ca la unele facultati se iau in calcul notele din liceu, iar in strainatate se iau mai mult in calcul aceste medii daca vreau sa ma duc la o facultate acolo

| Adry05 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Nu e adevarat, parintii tai au macar idee ce e la facultati? laughing La unele nici macar nota de la BAC nu conteaza, la altele are un procent de 20%, la altele de 50% iar la altele poti intra direct cu BAC-ul insa NICIUNA nu intreaba de notele din liceu. Nici macar nu ti se da o evidenta cu ele. La sfarsitul liceului ti se da o foaie matricola unde ai trecute doar MEDIILE de pe ani, NU NOTELE, insa nici cu foaia aia matricola nu faci mare branza. Notele din liceu chiar sunt irelevante, daca in generala le mai foloseai pentru admiterea la liceu, in liceu chiar n-au niciun rost.

| Bisbiavatar12 a răspuns (pentru Adry05):

Am inteles, m ai lamurit. Pana acum aveam dilema asta, ca notele din liceu sunt luate in considerare

| Adry05 a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Nu, nu conteaza la nimic.

| sierra1 a răspuns:

Da părinții - au dreptate aici (Tata imi zice la fel, ca daca nu o sa invat o sa ajung pe strazi si o sa am un salariu de tot rahatul(deci mai pe scurt nu o sa am bani in viata).

Da - și tu ai dreptate aici. Invață ce-ti place, la celelalte mergi pe efort minim și promovare. Mediile care contează sunt puține. Contează BAC-ul și cu ce rămâi.

| Afsdghvcs a răspuns:

Sincer nu prea au dreptate, nu ar trebui sa stai cu capul in caiet toata ziua, invata logic adica cam 30 de minute-1 ora la materia care vrei ca sa ai timp si pentru altele,nu obligatoriu scoala te ajuta in viata, adica te poate ajuta, insa nu trebuie sa iti irosesti tot timpul invatand, normal trebuie sa inveti dar o mai repet nu exagerat distreaza-te nu iti irosi timpul, ai timp si de scoala cat si de distractie, Bafta!

| lllyyy a răspuns:

Parintii tai au dreptate, dar notele nu reflecta intotdeauna inteligenta.Ar trebui sa le spui notele tale si poate sa inveti mai mult pe parcurs. Asta nu inseamna ca nu vei avea un viitor bun.

| TheNightWolf a răspuns:

Parintii tai au dreptate man. Incearca sa incepi prin a face ceva meditatie la ce esti ff prost. Si dupa ce remediezi situatia spune le nu o sa iti faca nimic mai ales ca este un pas ff mare sa recunosti ca intr-un fel ti e rusine si vrei sa fii mai bun. Parintii sunt oamenii care te iubesc cel mai mult in lume. Daca te bate sau te injura sau face ceva de genul asta le face pentru tine din dragoste. Man incearca sa le spui ca si mie mi s-a intamplat asta si parintii au vazut ca un mare pas inainte sa recunosti greselile. Si iti spun mai mult ca sigur nu fii jenat ca toti oamenii au momente bune si momente proaste si toti parintii au facut greselile poate chiar mai multe decat noi. Deci fii sincer si spune le.

| Cibi a răspuns:

Buna! Sa stii ca părinții tai au mare dreptate. Ei stiu ce e bine pentru tine. Totuși nu te demoraliza pentru orice nota mica, fii doar motivat sa inveti mai mult si mai bine. Uneori notele nu reflecta realitatea, dar esti vazut altfel de profesori daca ai note bune. E important sa inveti in viața, crede-ma, sunt in clasa a12a si nu sunt vreo tocilara, dar am realizat abia la final ca fiecare informație Învățată a fost super utila si fiecare informație peste care am trecut sumar sau nu am băgat-o in seama m-ar fi ajutat mult acum. Succes mult si asculta-ti părinții, ei sunt singurii care iti vor binele in viața.