Întrebare recomandată | Nuhjajdjdbdbdjdjdhchxhcjcbhchxhchxhcbcbxbcbx a întrebat:

Salut TPU, ieri mi-am luat bully de la un baiat, deci mi-am luat bataie doar pentru ca sunt baiat linistit (mi-am luat palme peste cap si am fost impins), nu imi da pace deloc, vreau sa vorbesc cu mama despre asta dar mi-e frica daca o sa ajunga vorba pe la el sa nu imi iau mai multa bataie si sa se ajunga la acte mai grave din partea lui. Am stresul de a nu ma bate, daca cineva se apropie de mine ma feresc de zici ca vrea sa ma bata si nu vreau sa am traume dupa asta, in fiecare zi tot ma bate chiar daca eu nu ii fac nimic si nu-i spun nimic, exista cateva cauze din care imi iau bully: religie diferita (eu sunt ortodox si el penticostal), precum am zis ca sunt linistit si daca ma bate nu am ce ii face si ca sunt putin mai plinut. Ce as putea sa fac?

Răspuns Apreciat de Editori
| Anelise128 a răspuns:

Vorbeste cu parintii, cu directorul scolii, motivul pentru care lucrurile astea continua este pentru ca el crede ca nu ai curaj sa ceri ajutorul, ca se va inrautati treaba. Vorbeste cu parintii pana cand situatia dispare complet, faci scandal de fiecare data, chemi directorul, parintii etc, nu o sa mai aiba curaj sa se ia de tine cand va vedea consecintele. Nu te lasa intimidat de vorbe si amenintarile lui, cere ajutorul de cate ori este nevoie la adulti.

3 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Salut, din pacate va trebuii sa ti-o mai iei odata DOAR ca in acel moment trebuie sa ai si martori. Pasul unul: mergi la diriginta si reclami agresiunea, pasul doi, chemi un parinte la scoala si depuneti o plangere scris in care sa cereti mutarea acelui elev la o alta scoala, pasul trei, faceti o reclamatie la politie impotriva elevului ( parintilor elevului ). Dureaza DAR se rezolva!

| Chetniks1945 a răspuns:

Nu-i ok sa accepti umilinta, ori ii rupi gura ori vorbeste cu maica-ta, taica-tu etc

| Sebi1318 a răspuns:

Încearcă să vorbești cu părinți tăi sau cu cadrele didactice. Dacă nu funcționeaza, fă-i zile negre bătăușului.