| anonimul0724 a întrebat:

In fiecare seara m-am hotarat sa beau o cana de lapte cu miere(300ml aprox)asta pe undeva la ora 22:00
Si cina de obicei o servesc pe la ora 19:30.
Aceasta cana de lapte cu miere ingrasa? (Eu sunt putin mai plinut)
Am 15ani 1.83 si 90kg

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| WaterDrop a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca nu sunt atat de importante orele la care mananci pe cat de importante sunt cantitatile. Daca tu de exemplu bei o cana cu lapte dupa ce in ziua respectiva ai bagat deja 2 pui, 3 porci si o naveta de paine in stomac, normal cate ingrasi de la cana aia de lapte, chiar si daca ar avea 1 kcal.

90kg este mult pentru varsta ta mai ales ca inca esti in dezvoltare si greutatea ar putea urca in urmatorii ani. Ideal ar fi sa consulti un medic impreuna cu parintii tai, sa faci mai mult sport, mers pe jos, si sa reduci mancarea per total nu doar la categoria dulciuri pentru ca asa cum am spus, poti sa eviti ciocolata, tot degeaba, daca ai mancat 5 kg din alte categorii de mancare in ziua respectiva.

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca te incadrezi in nr de calorii permise pentru acea zi nu e absolut nicio problema. Mierea tot zahar e din acest punct de vedere deci nu e nicio diferenta intre miere si zahar, doar ca mierea e mai sanatoasa.