| eijibanana75 a întrebat:

Salut TPU:/ În ultima vreme îmi e frică de părinții și profesorii mei. Îmi e frică mai mult de tata decât de mama, în ultima vreme nu prea îl văd prea aproape de mine să zic așa. Vorbesc un pic mai tare decât de obicei iar el zice că mă răstesc la părinți chiar dacă el vorbește de trei ori mai tare decât mine. Nu îi place cum vorbesc cu el, zice să vorbesc normal cu el și când mă aude că plâng începe să îmi zică să nu mai plâng că nu am de ce chiar dacă eu nu o să mă opresc și dacă nu mă opresc se supără și începe să țipe și să mă certe pentru că plâng. Mă laudă dacă ies din casă și mie una mi se pare foarte aiurea să facă asta pentru că pur și simplu nu are rost să o facă!
Îmi e frică de aproape toți profesorii. Dacă nu învăț îmi e teamă că voi lua note mici și dacă tata va afla cred că mă va certa (pe mine mă dor mai mult certurile de genul ăsta decât bătaia)

3 răspunsuri:
| NonZarek a răspuns:

Probabil îți este frica de profesori din cauza tatălui tău, fiindcă îți este teama ca ei sa nu ridice tonul, sa te certe sau sa îți dea note mici pentru care tatăl tău te va certa.
Trebuie sa intelegi de ce face tatăl tău asa, trebuie sa fie un motiv, poate fi ca asa a fost crescut sau are niște probleme personale care îl forțează sa se manifeste asa. Dar nu dispera, încearcă sa vorbești mult cu mama ta dacă te înțelegi bine cu ea, sa ajungeți la o înțelegere și sa nu îl mai implici pe tatăl tău în mai nimic, însă eu as propune sa vorbești cu el, sa aveți asa o discuție hotărâta și sa I arăți ca nu te mai afectează orice zice el și ca părerile lui sunt irelevante, sa I demonstrezi ca nu e bine cum se comporta și ca ție nu îți place deloc, trebuie sa comunicați, fără comunicare nu se ajunge nicăieri.
Dacă continui sa te temi de ce ai specificat mai sus, nu vei reușii sa treci de ele, și te vor urmării toată viata, dar tine minte, obstacolele apar ca să fie depășite sau distruse, nu ca să rămână, la fel ca și durerea, e trecătoare, nu e menita sa rămână dar dacă tu dacă nu iei atitudine și nu faci ceva în privința asta, te va urmării în continuare. De ce îți este teama, nu scapi, de aceea trebuie sa învingi teama! Nimic nu este imposibil, tine minte asta, tot ce îți apare în viata, orice problema, are și o soluție, fiecare lacăt are câte o cheie.

Dar, dacă crezi ca nu ești pregătită sau tatăl tău e orgolios și încuiat la minte, atunci schimbați mindsetul, antreneazăti mintea, fi cea mai buna versiune a ta. Nu lasă niște nimicuri sa te întristeze, frica este doar în mintea noastră! Ea nu exista, deloc, noi ne o imaginam.

Și eu am avut probleme asemanatoare ca și tine, și nu am avut pe nimeni care sa ma încurajeze sau sa ma îndrume. Ai mei nu ma înțelegeau, erau na de moda aia Ceaușescu, îți dai seama prin ce am trecut, pana când am mai crescut și m-am deșteptat. Am realizat ca nu merita sa ma stresez și sa îmi fie frica de nimicuri, viața e prea scurta ca să ne temem și sa ne facem mereu planuri pentru cum s ar întâmplă dacă as vorbi cu tata despre ceva sau ce s ar întâmplă dacă ma satur de toate astea și iau atitudine. Nu te mai gândii, ia atitudine direct, fa o schimbare, nimeni nu o va face pentru tine!
TU esti propria ta eroina, sa ști asta. Noi oamenii suntem făcuți sa fim fericiți și sa luptam.

În viata mereu vei da de probleme, de aceea acum întâmpini situatii de genul, astea te vor destepta și Intarii, pentru când vei da de probleme mai mari, tu deja vei fi obișnuită, vei ști cum sa rezolvi problema și cum sa faci fata!

Sportul sa stii ca ajuta, poate la început e greu dar începutul întotdeauna este greu, sa ști, încearcă sa făcu sport ceva ce ți place. Eu fac box, îmi descarc toți nervii și stresul în sacul de box și chiar ajuta, mi am mărit încrederea în mine ceea ce m-a ajutat peste tot, plus alte beneficii.
Vei realiza ca nu merita sa te stresezi pentru școală, mai ales pentru note bune de 10 și 9, important bacul sa îl iei și mai departe va fi floare la ureche, notele oricum nu te ajuta cu nimic, sunt doar niște cifre scrie pe foaie, nimic altceva.

Totul tine de mindsetul tău, modul în care gândești si privești lucrurile. Fi puternica și ridica te, înaltate și fi mandra de tine! Știu sigur ca poți pentru ca imposibilul nu exista!

Orice lacăt are o cheiewinking.
Dacă nu ai cu cine vorbi, lasă mi un mesaj în privat și se rezolva.

Mult succes și numai bine! Eu am încredere în tine!

| eijibanana75 explică (pentru NonZarek):

Mulțumesc de răspuns. dacă îi zic mamei ea zice că așa e el și că nu am ce face.

| eijibanana75 explică:

Am uitat să menționez că se poartă cu mine (atunci când e bine dispus) de parcă am șase ani. Mă întreabă luvruri ca ți „ce faci„ ( faza e că e EVIDENT ce fac) sau „ ce face colegul x„ chiar dacă eu nu am mai vorbit cu x de trei săptămâni. Intră la mine în cameră fără un motiv exact și doar stă cu mine fără să zică nimic. (în ultima vreme vreau să stau singură și să ascult muzică) Vreau să stau pe întuneric ( pur și simplu așa îmi place mie ) iar el vine și îmi deschide (e super frig afară) fereastra și îmi trage jaluzelele sus. Dacă corbesc cu mama că aș vrea ceva (în gen un CD cu muzică sau ceva machiaj) el zice că nu are rost și că arunc banii pe geam.