| EX_AL_2002 a întrebat:

Invat engleza de pe Duolingo de ceva vreme.Dar dupa ce termin as vrea sa stiu cum sa vorbesc mai bine engleza.Adica sa stiu din ce in ce mai multe cuvinte.
Aveti ceva sugestii?
Am auzit ca daca vrei sa stii mai multa engleza ar trebui sa te uiti la filme/seriale fara subtitrare si sa citesti cartu in engleza.Este adevarat?

3 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Poti sa te uiti si cu subtitrare dar in momentul in care nu stii ceva dai pauza si cauti ce inseamna.

| christall a răspuns:

Filme in engleza, cu subtitrare in romana, mai tarziu cand esti la avansati fara subtitrare, carti, siteuri precum google translate ca re difuzor si auzi cum se citeste. Eu am invatat f multe cuvinte din jocuri de mistere cu cautare de obiecte, adica hidden objects.

| Carnat97 a răspuns:

Uită-te la filme in engleza dar cu subtitrare, când citești asimilează traducerea cu cuvintele și o sa obții într-un final o propoziție corect emancipata