| dfwq23 a întrebat:

Ma numesc Alexandru și am 13 ani.
Părinții mei vor să divorțeze din nu știu ce motive...
Mama pleacă la Italia și mă va lăsa în grija surorii mele în Verona pe care o voi ajuta cu fiul ei. Tata vine acasă în Moldova, dacă voi decide să rămân acasă, ce credeti că ar trebui să aleg? Mi-au dat o săptămână să mă gândesc și să decid.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Situație delicată. Dar nu avem nevoie să ne îngrijorăm. Nici măcar nu avem treabă cu timpul scurt.
În astfel de situații noi trebuie să aducem problema înaintea lui Dumnezeu, în rugăciune și în cuvintele noastre. Să-L rugăm ca să aleagă și să hotărască El pentru noi, mai ales atunci când nu știm ce să alegem.
Noi trebuie să învățăm să mergem pe mâna lui Dumnezeu care nu dă greș niciodată.
Și oricât de hotărâți ar fi părinții tăi, dacă vei insista chiar și mai multe zile și te vei ruga lui Dumnezeu ca părinții tăi să nu divorțeze, ai toate șansele ca să vezi minuni în familia ta.
Acum este timpul ca să-L pui pe Dumnezeu la încercare.
Acolo în cămăruța ta unde nu te vede nimeni, poți să te pleci pe genunchi, și chiar și în gând poți să îi spui Tatălui nostru ceresc tot ce ai pe suflet. Dacă vei crede că te-a ascultat, te vei ridica de pe genunchi alt om; vei fi plin de pace și bucurie pentru că vei fi conștient că problema ta este pe mâini bune. Dacă Dumnezeu a promis că ne va asculta, atunci o va și face, chiar dacă nu ne va răspunde în modul dorit și așteptat de noi.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ai belea pe cap in Italia cu copilu in tara sau republica de unde esti alegi ce crezi

| Andreeush a răspuns:

Trebuie să te gândești unde îți va fi mai bine, trebuie să fie alegerea ta.

| Clytia a răspuns:

Hei! Degeaba întrebi aici, nu putem alege noi pentru tine, până la urmă. Alege să stai unde crezi că îți va plăcea mai mult, cu persoana cu care știi că te vei înțelege mai bine. Știu că nu e o decizie ușoară, dar gândește-te la viitorul tău acum.
Mult noroc!

| DanielIlie a răspuns:

Intre Verona și Moldova, chiar și la vârsta mea, aș alege Verona. Dacă te înțelegi bine cu sora e perfect. Dar tot tu va trebui să hotărăști....Baftă!

Răspuns utilizator avertizat