| Cipri312 a întrebat:

ma numesc Ciprian si fac 14 ani in Ianuarie, eu stau cu fratele meu in Brasov in chirie, tatal meu este la 573 de KM de mine avand grija de bunicul meu paralizat si mama mea s-a despartit de tata cand aveam 3 ani. Eu de atunci nu am mai vazut-o. Fratele meu plateste 1000 de lei la chirie si el ia 2000 deci mai ramane cu 1000 si nu ne ajunge o luna intreaga si imi doresc o bicicleta extrem de mult dar nu avem bani sa imi iau una asa ca la cat am suferit ca nu am o mama sa ma duca la scoala de mana si sa o iau in brate si sa imi zica la ureche sa asculti de invatatoare si sa fii cuminte. Eu m-am gandit sa ma sinucid, dar dupa am stat sa ma gandesc ca daca ma sinucid fratele meu o sa ramana singur iar el va plange mult dupa mine si la cat tin la el nu o pot face, DACA IMI POATE DA CINEVA NISTE SFATURI! Apropo plang aproape in fiecare noapte cand sunt singur ca o duc greu fara parinti si fara bani destui!

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva. Ce poti sa faci este sa astepti si sa te angajezi si tu si sa o scoateti la capat impreuna. Si sa ramai langa fratele tau mereu.

Rezista pana cand te pui pe picioarele tale, altceva... nu prea ai ce sa faci, doar sa rezisti.

Mult succes iti doresc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Suna la TELEFONUL COPILULUI: 116-111 fiindca este GRATIS si te va ajuta un psiholog sa treci peste problema asta.

S-a lansat prima aplicatie mobila care ofera consiliere gratuita, direct de pe telefonul mobil
http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este greu fără părinți și fără bani destui ca să îți cumperi bicicletă. Este și dureros, de aceea plângi. Doar că plânsul nu rezolvă situația.

| Andreeush a răspuns:

Dacă plângi nu o să rezolvi nimic, mai bine ai încerca să fii mai bun la școală, să înveți și cu timpul să îți ajuți fratele.

| zurick a răspuns:

Nu poți renunța la viață și știi și tu asta, mai ai multe lucruri de făcut și cine știe poate te vei bucura de viață mai târziu.
Vorbește cu cei de la telefonul copiilor, e gratis și un psiholog te poate ajuta să-ți pui ordine în gânduri.
Dacă te ajută caută pe google personale care au avut o copilărie grea și care au evoluat enorm.
O să fie diferit când amandoi o să vă puteți angaja. Ai răbdare și ocupă-te de tine, vorbind cu un psiholog.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!