| Matheio a întrebat:

ma numesc Matei sunt din Brasov, anul acesta a intrat clasa a 9-a, am avut colegi noi si am cunoscut o fata (Elena) care nu este din orasul meu, ideea este ca de cand am vazut-o mi-a placut foarte mult, aproape a trecut anul si nu am avut o conversatie mai lunga de 1 minut cu ea (si aceea cand imi cere bani). Ea este mai rebela si asta imi place mult la ea chiar daca eu sunt un tip destul de cuminte, sunt foarte multi baieti care o plac si stau toata ziua pe langa ea la scoala, eu as vrea sa vorbesc cu ea, dar nu stiu cum sa ma bag in seama cu ea, nici nu ma baga in seama stand mereu cu alti baieti, tipa umbla si cu baieti mai mari de 17-18 ani, se aud ff multe barfe despre ea (ca e curva, ca e o alcoolica etc) dar ea le neaga pe toate spunand ca nu sunt adevarate fiind spuse din "invidie" de unii. La inceputul anului tipa cerea bani prin clasa, cerea la toti numai mie nu ( cred ca par destul de rau desi nu sunt, asta datorandu-se si faptului ca sunt mai serios de fel ), pana in momentul acela ea se cunoscuse cu toti din clasa si vb cu toti, numai cu mine nu deoarece sunt mai rusinos si eram mereu dat la o parte de altii. Cred ca nu mi-a cerut pentru ca nu vb deloc cu mine, intr-un final i-am spus eu ca am si i-am dat un leu. Urmatoarea saptamana i-am mai dat unul, a venit odata la mine sa imi ceara doi lei (de tren), aveam 10 lei, i-am spus ca nu am marunt, m-a rugat sa ii dau aia 10 lei spunand ca imi aduce urmatoare zi restul de 8 lei, eu i-am spus ca nu trebuie sa imi aduca nimic dar ea a insistat spunand "nu pot sa accept atat". Urmatoarea zi nu mi-a adus bani, se ferea de mine si se vedea dupa fata ei ca este rusinata (parca era o idee si speriata ) eu nu i-am cerut nici un ban, cu toate acestea cand mai cerea prin clasa nu imi cerea si mie. Intr-o zi m-am oferit eu sa ii dau, i-a acceptat, ca mai apoi sa puna alti colegi sa imi cera bani mie chipurile pentru ei ca mai apoi sa ii dea ei. Eu m-am prins rapid (colegii sunt destul de prosti) si nu le-am dat nimic, intr-o zi nu avea bani de tren, cerea la toata lumea si nimeni nu voia sa ii dea, m-am oferit eu, i-a luat, mi-a multumit si a plecat. Peste doua zile am avut surpriza sa imi ceara 20 lei fara ca de data asta sa imi spuna ca-mi da, iar peste o zi alti 10, i-am dat. Nu vreau sa fiu luat de prost, nu vreau sa creada ca sunt "fraierul cu bani ", nu vreau sa se foloseasca de mine, am salutat-o pe hol si nu mi-a raspuns, cand o intreb ceva se intoarce si ii raspunde de zici ca am injurat-o, ca mai apoi sa se intoarca la conversatiile ei cu alti baieti, este destul de indiferenta cu mine, pe alti baieti ii ia in brate degeaba, eu cand ii dau bani spune un multumesc si se teleporteaza. Nu vreau sa fiu folosit si nici luat de prost, dar cu toate astea o iubesc. Va rog ajutati-ma, dati-mi un sfat

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Intai si intai, asta nu este dragoste, ci este o afectiune puternica datorata faptului ca ar fi prima ta relatie. Iti place de ea pentru ca este opusul tau. Tu un baiat introvertit, cuminte, iar ea o fata "rebela". Opusii se atrag, tu tanjesti sa fii un extrovertit asemenea ei, sa ai multe persoane in jur si sa poti sa fii sociabil.

Totusi, multe lucruri care se spun despre o persoana pot sa fie adevarate. Exista fel si fel de cazuri. De exemplu, se poate sa nu aiba destui bani pentru drum, mancare, dar ma indoiesc.

De ce? Observa cum se imbraca, ce telefon are, observa daca are grija de ea.
Exista posibilitatea ca parintii ei sa nu o duca prea bine cu banii, mai ales ca este un efort sa faci naveta pana la scoala.

Totusi, daca are obiecte scumpe la ea atunci este un indiciu mare ca ea da banii pe altceva. De ce crezi ca acei colegi nu ii mai dau bani? Se afla si ei in situatia ta, nu si-au primit banii inapoi.

Cine stie pe ce da banii (tigari la bucata probabil). Nu ai idee cat de repede ti se duc banii pe asa ceva. De asemenea, nu exclude posibilitatea lucrurilor mai rele de atat. Am avut colegi care urcasera destul de mult de la pragul de tigari. Ei fumau alte chestii.

Alt sfat ar fi sa nu te oferi sa dai bani asa. In primul rand este o miscare proasta din partea ta. Ok, 2-3 lei ii poti da lejer fara sa-i mai iei inapoi dar sa nu fie un obicei. In cazul tau, tu, un baiat care nu este in grupul ei de prieteni, te-ai oferit din senin sa ii dai o suma de 3 ori mai mare decat ce avea nevoie. Nu ti se pare dubios?

In ce sens? Pai orice fraier se prinde ca iti place. Unii ar spune chiar ar crede ca te dai mare.
Evita persoanele "rebele". Una este sa fii extrovertit, alta este sa fii "rebel".

| Anonimul95t a răspuns (pentru RainmakerX):

Cred ca a uitat sa precizez ca fata respectiva fumeaza

| RainmakerX a răspuns (pentru Anonimul95t):

E clar. Parintii ei probabil ca nu stiu ca scumpa lor fata fumeaza asa ca ii dau destui bani pentru naveta si mancare, iar ei nu ii ajung din cauza acestui viciu. De aceea nici nu da banii inapoi... cui sa ceara si pentru ce?

Cauta o persoana la locul ei. Exista multe fete superbe pe lumea asta. Alt sfat ar fi sa eviti fumatul cu orice pret. Daca ai prieteni fumatori atunci nu trebuie sa-i eviti. Tu nu trebuie sa fumezi si nici fetele alaturi de care o sa stai. (iubite, sotia)

Multi incearca din curiozitate sau pur si simplu din prostie, caci se cred depresivi sau vor sa para cool sau mai cine stie ce...

Iti explic si de ce e atat de nasol. In primul rand, tigarile pot sa te omoare si platesti pentru a fi omorat. Depinde mult de corpul tau.
Bunicul a fost fumator si a trecut de 80 de ani dar am multe rude, *inclusiv tatal meu* care pur si simplu au ajuns destul de rau, unii chiar foarte rau.

Unii respira ca Darth Vader, altii au niste dinti oribili... exista un miros specific de fumator. Sotia s-ar putea sa-ti accepte anumite lucruri dar nu o sa-i placa respiratia de robot. Iti iei gandul de la alergat. laughing

Pana la urma, daca nu te intereseaza sanatatea gandeste-te la bani.
La un salariu mare nu prea conteaza atat de mult banii dar unii pur si simplu, din putinul lor, isi cumpara si chestii de genul. Nu se pot abtine si nu este vorba ca le-ar place. Corpul lor o cere iar la inceput, daca incerci sa te lasi ai niste simptome destul de urate, fapt pentru care nu oricine poate sa se lase.

| AliGab a răspuns:

Nu ii mai da bani si fii indiferent cu ea. Daca nu vrei sa fi luat de prost fa bine si iti gaseste o fata cuminte, nu una care sta in brate la toti

| devilshelp a răspuns:

Pana si tu stii ca te foloseste. Data viitoare cand iti mai cere bani ii zici ca nu ai sau bagi o scuza. Chiar ai vrea sa fii cu o fata ca ea? Iti zic eu, nu. Te ia de prost o data, de doua ori, dar a treia oara gata. Nu ii mai da bani si fii indiferent la fel cum e si ea cu tine

| anonymous00702 a răspuns:

Ba luceafarul este copil pe langa ce ai scris tu aici.
Acum sa te si ajut.
1. Cand iti mai cere bani ii spui ca nu ai sa schimbi si sa mearga cu tine la magazin ca sa schimbi bani, cauta un loc mai ferit de oameni spui si tu ca este un magazin bun, o lasi sa mearga inainte dupa care te apuci si o violezi.
2. Nu te mai uita la ea si uita-te si prin jur poare este o fata care ii place de tine si tu daca stai concentrat pe ea nu o observi pe cealalta.
Ti-as mai da sfaturi dar cred ca imi inchid contul.
Bafta!