| Andrei73802717159 a întrebat:

Ma numesc Simon, am 14 ani si sunt pe clasa a 7-a.Anii trecuti pe clasele a 5-a si a 6-a nu am avut note asa de bune..In teza la matematica luam 6 si la romana tot 6.Mama ma certa ca sunt lenes si recunosc asta....Acuma pe sfarsitul clasei a 6-a cu 2 luni inainte sa se termine am inceput sa ma redresez la matematica,istorie, geografie, engleza, muzica si la fizica putin.Am avut ceva problema la matematica mai mari inainte la inceputul clasei si mama a intrebat-o pe profesoara de matematica unde poate sa gasesca o profesoara sa imi dea meditatii si ii zice ca la mama ei.Bine,peste cateva zile ma duc (de 3 ori pe saptamana 120 lei) inteleg cat de cat din ce imi explica, trec 3 saptamani ne da test am luat 6 la algebra in capul meu ma gandeam ca era bine adica aveam la algebra 5 si 6.Trece si mai mult timp, 2 luni notele mele aratau asa 5-6-5-6 dupa 3 luni aproximativ, vedeam ca si alti colegi de ai mei ca i-au meditatii de 2 ori pe saptamana si au note mai mari decat mine..eram trist ma duceam in baie si stateam cateva minute bune pe marginea cazii si ma uit in gol.Pentru mama era la fel de greu si ma certa, voiam sa inteleg ce nu merge, acasa repetam cat de cat sa inteleg despre ce e vorba si la scoala ridicam mana mai des dar degeaba tot 5-6 luam.S-a facut sedinta cu parintii si in clasa noastra sunt doua fete care vin la profesoare si sunt false adica vin cu cadouri le iau in brate pe profesoare si multe altele, pe ele unii profesori le vad altcumva fata de noi adica, ele sunt ce e mai bun pe pamant si noi suntem asa si noi pe langa ele.Asa,unde am ramas la sedinta cu parintii o mama a prietenului meu intreaba pe profesoara de matematica de ce nu ne da testele sau macar de ce nu ne lasa sa facem poza si ea zice ca nu e permis asa ceva. Vreau sa ma spun ca ea nu preda bine in clasa si la test ne da mult mai greu. La sedinta diriginta a adus vorba de meditatii la matematica la mama profesoarei de matematica nu la alti profesori!
Acuma mama vrea sa ma scoata de la meditatii, am facut numai odata meditatii acum o saptamana si precizez ca nu face pe rand cu noi, mai sunt alti 3-4 elevi. Adica nu ne preda noua in clasa ca sa ne ducem la mama ei sa ne predea ea o parte si sa ne tina de 6 nu de 7 si daca crede cineva ca e vina mea chiar nu e, poate o parte si dupa ce mai sunt aproape in toate zilele activ la matematica imi da 5-6 si a zis ca tine cont de activitate, temele le fac si invat cat de cat din teorie. Nu sunt elev de 10 dar nici de 5-6 la matematica.Si-a dat si mama seama ca profesoara de matematica nu ne preda bine in clasa. Mai multi parinti s-au revoltat ca, copilul lor nu e de notele astea si nu sunt numai eu in situatia asta.Mama ma cearta cateodata ca ce vreau sa ajung si de ce nu iau 6-7. Acuma nu ma mai da la meditatii sa vada daca pot si singur sa iau 5-6 si mai mult si pot si chiar am facut-o. Acuma vreau sa le arat la toti ca pot si o sa o fac pentru stiu asta sunt doar lenes in rest imi merge capul.Acuma nu o sa iau nota mare la testul de la geometrie.I-am spus lui mama ca vreau sa lucrez in domeniul it-gaming si pe clasa a 5-a si a6-a mereu ma certa "daca vrei tu sa lucrezi acolo iti trebuie note mai mari la matematica!" asa ca i-am zis ca vreau sa ma fac mecanic ca sa nu aiba asa de mari asteptari de la mine la matematica. Acuma vreau sa le arat la toti care spun "uite tu nu reusesti" ca pot si nu sunt prost!
Multumesc ca m-ati ascultat pana aici si iertati-ma daca nu m-am exprimat bine dar trebuia sa spun undeva ce ma doare cel mai tare.

Răspuns Câştigător
| Cristina2316 a răspuns:

Off, îmi pare tare rau. in generala și eu la fel eram. in a 5-a și a 6-a aveam numai 5, 7 rar câte un 9. Niciun 10 nu am avut. Dar in a 7-a am avut numai 10, deși eu eram praf la matematica, abia dacă știam ceva. In a 8-a la fel am revenit la 5, 6, 7. crede mă ca depinde și de profesori, la fel și eu eram. mă ofticam când vedeam ca unii profesorii pun note de 9, 10 din "greșeală" altor copii când trebuia sa le pună altora. dar crede mă ca, nici nu ar trebui sa te intereseze notele astea. Invata pentru tine. Asta e cel mai important. Crede mă. Acum sunt la liceu și nu mai vânez note doar ca sa le arat părinților in carnet numai note de 10 și 9. Acum dacă iau și un 6 dar stiu ca mi-a rămas ceva in cap este bine. Și in legătura cu pregătirea am pățit și eu ceva asemanator. mergeam de 6 ori pe săptămâna. Dădeam 90 lei pe 3 ore. Era foarte obositor și costisitor iar eu nu puteam înțelege nimic, de aia am luat și 6, 25 in examen. Așa ca invata pentru tine, nu mai invata doar de dragul notei. Și vorbește cu mama ta sa nu te mai compare cu alții sau notele tale sa le compare cu alții. Tu ești special și diferit și sigur ești extrem de bun la ceva unde acei copii cu note mari sigur nu sunt?