| anonim_4396 a întrebat:

Mă puteti ajuta? Fratele meu trece in clasa a-8-a si imi fac grij pentru el cum isi face si el, este legea asta ca daca ia sub 5 se duce la profesionala, cum sa-l incurajez? Că nu vreau să ajunga rau, eu am terminat scoala de mult si nu mai stiu cum era pe atunci (10 ani)pe el il incurca Katalin ala de pe YT si mereu primeste notificare si-l distrage, cum pot rezolva asta?

Răspuns Câştigător
| InstructorDeIubire a răspuns:

Fa-l sa invețe in sesiuni de 2 ore 10 min pauza de 3 ori. Pe mine m-au ajutat snak-urile (biscuiți, cipsuri, sucuri) ca sa imi mentin motivatia. Succes fratelui tau! Eu trec acum clasa a 9 a

| anonim_4396 explică (pentru InstructorDeIubire):

Biscuit, chipsuri și suc care te-au ajutat sa îți menții motivația. Dar nu și greutatea. laughing Tu indemni omul sa mănânce toate chimicale care mai și îngrașă. Măcar recomandă ceva benefic pentru sănătate. Ex. înot, alpinism., drumeții pe bicicletă, MTB, alergat, sau sa ia un sac de box. Sau abonament la sală de fitness. Daca tu ai preferat sa stai închis în casa și sa bagi chimicale în tine, asta nu inseamna ca toți trebuie sa facă la fel.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și dacă intră la profesională care e problema? Poate i s-ar potrivi mai bine decât un liceu. De la profesională iese cu o meserie concretă. Și profesionalele sunt bune.
Știu persoane care au apucat la liceu cu note de 2 și 3, și când au dat Bacalaureatul au obținut note la fel de "strălucite". Liceul nu este pentru toată lumea.
Fratele tău nu are motive să se îngrijoreze. Dacă nu obține notă de trecere nu înseamnă că o să ajungă rău.

6 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Lasa ca mai avem nevoie si de aia cu ciocanu.
Prea multi stau la birou.

| mudokins78 a răspuns:

Pai Romania mai are profesionale?

| anonim_4396 explică (pentru mudokins78):

Avem! Cum sa nu avem?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și la școală profesionala înveți meserie. Cunosc persoane care au făcut profesionala și acum lucrează bucătari.

| TOMMYCASH a răspuns (pentru anonim_4396):

Mane,te rog frumos să nu mă iei la misto, nu vreau să ajunga la profesionala.

| anonim_4396 explică (pentru TOMMYCASH):

Atunci să meargă la liceu și să ajungă la o vârstă sa își facă evantai cu diploma de bacalaureat. Am în familie o cunoștință care a primit un sfat benefic ca să meargă la profesionala sa învețe o meserie. Mereu a avut medii proaste, dar a ales să facă liceul teoretic. Bacalaureat a luat cu nota 6 și acum, la 36 ani cati ani cât are a lucrat numai agent de pază și a lipit etichete pe pungi prin brutarii. Și mereu râdea de toți "ca el are diplomă de bac", și ca nimeni nu e ca el. Și ce a făcut cu diploma? Fix nimic! Și nu am luat pe nimeni la mișto. Fratele tău, dacă zici ca despre el e vorba, decât să piardă timp aiurea prin licee mai bine învață o meserie care sa ii și asigure viitor. Pentru ca profesionala pregătește. Sau poate vrei munca de birou pentru el? Asa a visat și persoana despre care am spus mai sus, iar acum lucrează paznic.

| anonim_4396 explică (pentru TOMMYCASH):

Iar cu media 5 nu cred ca se mai poate înscrie la liceu. Trebuie medie peste 5 pentru liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://www.tpu.ro/......sa-citesc/

No,ce să vezi, se pare că tu eşti fratele.;)

| TOMMYCASH a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu si Fratele meu foloseam acelasi cont de TPU, pana si-a resetat telefonul si nu s-a conectat, asa ca am ramas doar eu.

| anonim_4396 explică (pentru TOMMYCASH):

Dacă ai dubla personalitatea atunci ar trebui să consulți în psiholog sau poate psihiatru.

| RaulBohorodit0 a răspuns:

Katalin Talent