| dfwq23 a întrebat:

mă simt tot timpul vinovat.
Tatăl meu e plecat peste hotare și îl văd o dată în an.
Nu simt rostul vieții, mi se pare ca m-au născut degeaba. Mulți din școală nu ma baga in seama, imi doresc răul.
Acum o lună am fugit de acasă fiindca mama nu a vrut să mă învețe să dau cu sapa și mă făcea in tot felul că nu stiu nimic. Incerc sa iau apărarea însă n-are cine sa ma asculte, părinții vor să mă învăț singur pe când alții sunt petrecuți la școală. Am coleg de clasa cu probleme mintale care imi strica tot cheful, spun dirigintelui că să mă schimbe însă el face pe placul elevilor săi preferați, sa-i tina unul in fata celuilalt, să se ajute reciproc, sa rada pana in coridor la lecție și să nu le zică nimic, dar când încep să îmi iau un prieten cu care sa vorbesc in ora, ne schimba. Nu simt rostul vieții simt ca sunt inutil

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acum o lună am fugit de acasă fiindca mama nu a vrut să mă învețe să dau cu sapa.

Dacă ai fugit de acasă, mi se pare mie că motive ai avut mult mai multe decât cel comunicat de tine aici.
Rostul vieții est ca să trăiești.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sadrian46):

Sec.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru sdfsfsdfsdfsdf):

Sa traiesti de dragul de a trai asta inseamna sa fi o victima indoctrinata

| Andreeush a răspuns:

În loc să îți plângi de milă și să te gândești că toată lumea îți vrea râul ar trebui să faci ceva util cu viața ta.
Dacă ești la liceu învață pentru a avea note bune și a putea intra la o facultate sau ai putea să îți cauți un loc de muncă.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns (pentru Andreeush):

Un pshiholog zicea: ori iti implinesti visele = fericirea sufleteasca
Ori implinesti visele altora =pl viata

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Sunt 2 variante dure dar adevarate. crede-ma, a doua este mai mult decat buna si chiar merita, n-ai idee:
1 ori te ocupi de moarte
Existenta anosta. Calm mormantal
2 ori te ocupi de viata si de provocarile pe care le aduce》Agitatia existentei.
toata lumea trece prin lucruri de genul, aceste lucruri nu fac decat sa te intareasca mental si de a te face mai bun decat ceilalti din jurul tau "ce nu te omoara te face mai puternic". Gandeste-te asa: data viitoare cand te va lovi o problema asemanatoare( probabil vei gresi, important este sa te ridici si sa o iei de la capat), aceasta doar va deveni jumatate din cea precedenta pana la momentul in care o sa fie un fleac, pe cand la ceilalti o sa fie catastrofa (probabil cum e la tine acum- orice are un inceput), creierul uman e next level uite un exemplu: a fost facut un studiu asupra persoanelor care au omorat oameni la nervi, dintr un motiv care i-au orbit si i-au condus inspre aceasta fapta, dupa ce au facut ce au facut si acel motiv a disparut ei isi dau seama de gravitatea problemei si de cat de gresit a fost ceea ce au facut incat devin depresivi, axiosi fara scop in viata etc, ce reiese din acest studiu este ca cei care n-au facut nimic si au sperat ca o sa dispara (ce aduce aminte de prima varianta) n-a adus decat la agravarea problemei iar ceilalti, vazand ca prima varianta nu aduce decat minusuri s-au adaptat si au invatat sa devina prieteni cu ideea de a omora, pentru a o depasi ( ce face referire la a doua varianta). Un alt exemplu mai practic si mai apropiat de cazul tau sunt eu care de fel sunt introvertit si nu ma integrez prea bine printre extrovertiti dar am invatat sa-mi folosesc proprietatile mele de introvertit si de a le stoarce pentru a devin din ce in ce mai bun. faptul ca sunt introvertit doar facandu ma mai pregatit mental decat ceilalti. tu ai chiar un avantaj, depinde de cum vezi situatia, depinde de cum vrei tu sa vezi situatia. ce sa fie prima sau a doua varianta? Dezvoltate personal, fii tu, fii tu tatal pe care ti l-ai dorit dar nu l-ai avut.
Apucate de flotari, tractiuni, fotbal (daca te pasioneaza, daca nu la fel de ok) gasesteti placeriile in viata nu face abuz din ele doar daca ai noroc si poti chiar sa faci bani din acestea. Daca nu vrei sa ai iubita atunci nu ti face ai timp destul ( dar sa zicem ca este o persoana, pentru a ajunge la acea persoana trebuie sa iesi din zona de confort. Nu este niciodata indicat sa incerci sa convingi o fata sa te placa, pentru ca sunt sanse mari sa nu te placa dar sa stea cu tine sa te foloseasca pentru timpul tau, pentru atentia ta fara sa-ti ofere ce ai tu nevoie. Daca gasesti o astfel de fata, care te place si vezi ca te place, misto, da-i inainte cu relatia si bucura-te cat poti pana se termina. Daca nu, stai chill, fa ce ai tu de facut, daca ai chef sa dai la buci incepe sa vorbesti cu mai mult cu fetele vezi ce sa faci si ce sa nu, cum sa te comporti in anumite situati, cauta persoane care au mai multa experienta in privinta asta si fura meserie)
Mult noroc si vezi ce faci!

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Cum o mai duci frate?