| FaraNumePls a întrebat:

happy ma tot gandesc la ce liceu sa merg (profil). Ai mei vor sa merg la mate-info si acolo voiam si eu. Ne gândeam la profilul asta de acum vreo 2 ani laughing dar tot căutând am inteles ca e foarte greu (în unele locuri). Stiu... fara munca nu iese nimic. Un coleg a spus că ar vrea să fie psiholog. M-am gândit că mi-ar plăcea job-ul asta. Dar am inteles ca nu e salariul asa mare. Si nu stiu pe ce profil trebuie sa merg. Mai m-am gândit la meseria de avocat dar iarăși am inteles ca e grea. Dacă m-aș duce la mate-info ar fi pentru ca as vrea sa lucrez in domeniul IT dar nu sunt sigur că mi-ar plăcea. Vouă care vă place mai mult din aceste 3 meserii? De exemplu daca vreau sa fiu psiholog, ce fel de liceu trebuie sa urmez? De facultate nu mai intreb ca mai e până atunci. Dar salariul? Am cautat si eu pe internet dar v-am spus că sunt foarte indecis. Mai e putin si trebuie sa aleg sad

3 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Tu trebuie sa hotarasti pentru tine, acum ordinea mea la cele trei meserii alese de tine 1Info, 2Drept si 3Psihologie. Sfat: mergi la liceu la mate-info (nu trebuie sa fie cel mai bun din oras) si vezi despre ce este vorba, daca nu iti place poti dupa aceea sa faci ce facultate vrei. Oricum nu ai liceu de Drept sau psihologie, tara este plina de absolventi de drept fara locuri de munca, iar romanul nu este obisnuit sa mearga la psiholog. Deci daca poti si iti place ramai pe info sau ceva inginerie.

| csimion70 a răspuns:

Urmeaza mate-info chiar daca nu iti place IT.Ideea este ca matematica si fizica se cere cam oriunde (matematica si fizica se face la MATE-INFO)si de obicei profesorii sunt foarte buni la orice materie.Deci te poti decide mai tarziu dar trebuie sa ia baza (matematica fizica limba romana)

| Fairy5567 a răspuns:

Păi dacă vrei sa lucrezi in domeniul IT asa cum ai spus si tu trebuie sa mergi pe mate-info dar daca vrei sa devi avocat sau psiholog ar trebui pe sfinte sociale sau filologie.Acum sfatul meu este sa faci ceea ce crezi tu ca ti se potriveste.