| Anduu12 a întrebat:

Salut tpu.Maine dau test la fizica si nu prea inteleg astea:
De exemplu
Distanta:5, 6 km
Timp:1 h 20 min
Sa aflam viteza in:m/s si km/h
Cum se face?
Apropo ne-a predat prof. ca: 1m/s=3, 6 km/h
Asta-i ca o paranteza happy

Răspuns Câştigător
| AdaLeo a răspuns:

Viteza = d/delta t (distanta supra timp) = m/s (metru pe secunda)
deci, 5, 6 km = 5600 m si 1h 20 min = 4800 sec. De aici simplifici happy
Daca vrei km/h -> 5, 6/1, 3 (eu asa cred. Din cate vad ai niste exercitii de clasa a VI-a, deci nu sunt cu mult mai mare ca tinetongue. Aplica formula si de aolo va fi mai simplu. Eu ti-am dat doar un ex., nu am aplicat ceea ce ti-a dat acolo m/s=3 etc pentru ca sa iti functioneze si tie ceva, nu doar sa copy+paste ca nu te prea ajuta big grin. Asculta-ma, ca si eu am facut mai demult la fel si am luat la fizica mai mica decat ma asteptam sad laughing )

| EchoDemon a răspuns (pentru AdaLeo):

Lol si eu am test maine si nu inteleg nimic.Aceleasi tipuri de cerinte. Mersi happy

1 răspuns: