| anonim_4396 a întrebat:

mi-am pus o folie de protectie pe ecranul telefonului, dar am prins niste firicele de praf sub ea, stiti voi la ce ma refer. Problema nu este ca m-ar deranja, sunt foarte mici si fine si se vad doar in reflectia puternica a soarelui cand ecranul este oprit. Ce ma pune pe ganduri este: Oare se va zgaria ecranul de sub folie cu acele fire de praf? Stiu ca suna aiurea, sunt doar niste fire de praf, si e Corning Gorilla Glass 4, care se zice ca nici cu cutitul nu se zgarie prea usor, dar totusi am grija asta. Se pricepe cineva?

Răspuns Câştigător
| CLCQ a răspuns:

Nu se zgarie. Poti incerca sa schimbi folia, unele chituri ofera si o mica laveta de microfibra si o patratica de folie cu adeziv tocmai pentru indepartarea particulelor cazute accidental inainte de lipirea definitivaa foliei de protectie.

| Ineys a răspuns (pentru CLCQ):

N-ai cum, am incercat... in aer sunt N particule de praf care se aseaza oricum. Am vazut o folie numita "Alien surface", care are un spray pe care-l dai pe display si pe folie... asa, nu se mai pune praf.
Mersi oricum de raspuns, nici nu eu prea cred ca se zgarie Gorilla Glass 4 de la fire de praf. dar mai aveam nevoie de-o parere.

| CLCQ a răspuns (pentru Ineys):

Trebuie putina rabdare si iuteala la degete. Nu lucrez la un atelier specializat de telefoane dar am pus cateva folii. Praful este atras de sarcina electrostatica; ei folosesc acel spray si cu rolul de a elimina ami usor aerul de sub folie + procedeul de aderare a foliei la suprafata.