| anonimul0724 a întrebat:

Salut TPU
Niste benzi bune pentru epilarea mustatii?
Stiti cumva daca se dau la bucata?
Si cam cat ar costa?
Cine are chef de misto va rog in alta parte
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt persoane a caror pilozitate faciala este mult mai vizibila decat a altora. Dar asta nu inseamna ca e ceva in neregula. Epilarea mustatii nu este o rusine, intrucat este ritual de infrumusetare firesc si popular in randul femeilor. Chiar daca exista multe metode de indepartare a mustatii la femei, cea mai eficienta dintre ele este tehnica de epilat mustata cu ceara. Epilarea mustatii cu ceara este singura solutie pentru a rari cresterea parului si a duce la subtierea sa, acest lucru fiind foarte important pentru zona fetei. Poti apela la aceasta varianta la un salon de cosmetica sau te poti ocupa de acest lucru tu singura, chiar la tine acasa. E simplu si usor de facut.

Epilat mustata

Epilarea mustatii: cum se face
1. In primul rand ai nevoie de ceara. Poti cumpara din comert benzi de unica folosinta speciale pentru epilat mustata sau poti achizitiona o cutie de ceara. Incalzeste ceara insa inainte de aplicare ai grija ca ea sa nu te friga, pentru ca iti poate produce arsuri sau iritatii. Ceara trebuie doar sa fie calda cat sa adere la piele, insa caldura e necesar sa fie suportabila, cu atat mai mult cu cat pielea de deasupra buzelor este foarte sensibila.
- Aplica o cantitate mica de ceara in zona mustatii in directia cresterii firului de par, asigurandu-te ca ai cuprins toata zona. Apoi asteapta un minut pana se raceste si trage bucata de ceara in directia opusa cresterii firului de par. Repeta pana cand ai indepartat toate firele vizibile.

- Clateste zona cu apa si aplica imediat un unguent calmant: poti alege musetel sau galbenele. Repeta aplicarea din ora in ora, pana se duce roseata.

Reteta de ceara din zahar, pentru epilarea mustatii acasa
Pentru a face ceara de zahar acasa, pe care sa o folosesti la epilarea mustatii, ai nevoie de o cana de zahar tos si o cana de suc de lamaie. Se toarna cele doua intr-o cratita si se incalzesc la foc mic sau mediu, amestecand frecvent pana cand se ingroasa. Apoi scoate amestecul de pe foc si lasa-l sa se raceasca. Aplica pe zona mustatii pudra pentru bebelusi. Amesteca ceara de zahar si ia cu un bat de lemn o cantitate mica. Sufla in ceara si incearc-o intai pe incheietura mainii sa vezi daca temperatura este buna. Aplica ceara de zahar pe zona mustatii in sensul cresterii firelor de par. Taie doua benzi de bumbac de 1 cm sau 2 cm dintr-un material de bumbac sau dintr-un produs pe care nu-l mai folosesti. Apasa o banda de bumbac in ceara pe fiecare parte a buzei superioare. Freaca benzile de bumbac in ceara tamponand cu degetele. Cu mana stanga tine zona intinsa, iar cu cea dreapta prinde coltul benzii de bumbac si trage in sensul invers cresterii firelor de par.

;-)