| raul230 a întrebat:

Nu stiu de ce dar in ore ma simt timid sa vorbesc si colegii mi-au zis ca sunt intot deauna foarte tacut in ore. Ce pot face sa fiu si eu mai glumet si sa nu imi mai fie frica sa vorbesc. P.S: Sunt englezii nu romanii. Ceva sfaturii?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, in ore trebuie sa fii tacut, nu sa faci glume, ca vei fii luat drept obraznic si te vor da profesorii afara. Exceptie se va face, doar cand esti ascultat sau intrebat de profesor.
In rest, poti sa iesi in pauze afara si sa discuti cu colegii tai, chiar daca nu faci glume, pentru ca nu-ti este felul.
Daca ei sunt englezi si tu esti roman, poate nu stii sa vorbesti corect sau sa pronunti corect si atunci, este o explicatie foarte buna, pentru tacerea ta. Dar toata le randul lor, vei invata cu timpuls a vorbesti si iti vei da drumul la gurita. Pana atunci, straduieste-te sa inveti cuvinte noi si sa lucrezi acasa, ca sa vorbesti si corect gramatical.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mintea și gura nu pot funcționa simultan.
Ar trebui să te bucur că ești tăcut.

| NicolaeMihai a răspuns:

Daca suferi de anxietate, nu o sa-ti fie usor..sau depresie..va trebuii sa te ajute si aia, daca esti timid/rusinos inseamna ca poate candva se faceau glume pe seama ta si de aia ai ajuns asa, si deci la fel putin cam greu sa te integrezi, ca un sfat ar fi sa incerci sa cauti persoane care sa se asemene cu tine si usor, usor cred ca te-ai descurca..bafta.