| AleXMihai696 a întrebat:

numele meu este Alex si am 18 ani, de ceva timp am avut niște probleme în domeniul social, de vreo 3-4 luni mi-am adus prietenul cel mai bun cu care mă cunosc de 8 ani încoa, pe stradă, (in cadrul unui colectiv de prieteni) iar după câteva luni am constatat că prietenii mei de pe stradă par mai interesați de prietenul meu decât de mine, nu prea mai comunică cu mine. Tot ce vreau să spun este că înainte de aducerea prietenului meu pe stradă totul era normal, dar în acest moment actual, mai niciun prieten de pe stradă nu mai pare interest de mine, mi-e frică să îmi pierd prietenii, ce e de făcut, ați mai trecut prin asta, îmi poate da cineva niște sfaturi?

Răspuns Câştigător
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Sfatul meu sincer, e sa nu fii îngrijorat fără motiv!
E o problema aiurita sincer!
Nu înțeleg de ce,, tragi, de niște oameni și ii numești prieteni când e clar ca ei nu îți sunt!
Eu una nu mi-aș mai pierde timpul cu astfel de persoane!
Mai citeam în celelalte răspunsuri ca prietenul tău e înstărit și își cumpără prietenii etc.
Mi se pare o aiureala! Cine ar da bani sau mai bine spus cine ar plăti pe cineva doar pentru ai fi prieten sau a petrece ceva timp cu tine?
Întâmplarea asta ți-a demonstrat ca nu ai ales persoanele potrivite pe care sa le consideri prieteni!
Daca îți erau prieteni nu te excludeau nu? Este totul logic!
Și încă un lucru sa nu îți fie teama ca pierzi niște oameni de nimic, de fapt pierderea poate fi doar a lor!
Fii calm și poate ar trebui sa te detașezi de acel grup!
Cele menționate mai sus sunt strict părerea mea.
Tu trebuie sa hotărăști ce vei face mai departe.
Însă doar atât îți mai spun!
Pune-ți întrebarea. Merita sa pierd timp cu astfel de persoane?
Răspunde-ți singur mai întâi la aceasta întrebare apoi ia hotărârea cea buna!
Numai bine! Și tine minte nu toți pe care ii numești prieteni, îți și sunt cu adevărat! Prietenia asta e trecătoare! La fel ca timpul.

| AleXMihai696 explică (pentru ANAHsneaman):

Multumesc de sfat, e greu insasi sa renunt la ei, ma stiu de o vesnicie. Dar ultumesc ca ti ai rapit timpul pentru mine, poate estedaor o situaitie trecatoare cum au spus cei de mai sus, dar daca nu vad nicio schimbare, poate ca chiar mi am ales prietenii gresiti

| ANAHsneaman a răspuns (pentru AleXMihai696):

Stiu e greu acum la inceput. Insa uite,spre exemplu tii in casa o floare frumoasa cu un miros imbietor,insa ea e otravitoare si tu nu stii si practic esti ucis de ea incet,poate exemplul meu e putin depasit, insa asa e de obicei prietenia falsa, te ucide pe interior.
Poate e o situatie temporara cum afirmi si tu, insa decizia doar tu o poti lua, tu stii scum e situatia din interior, noi o analizam din exterior si ne spunem parerea.
Sper sa iei hotararea cea buna pentru fericirea ta.
Numai bine!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o situație trecătoare. la care nu este cazul să îi dai prea mare importanță. Într-un grup de prieteni fiecare își are locul său.

| jorjet68 a răspuns:

Prietenul tau probabil e instarit si isi cumpara prietenii, nu iti fa griji poate nu sunt prieteni de nadejde