| BunaZiuaMerio a întrebat:

O mica problema.Am 14 ani.Mama are incredere in mine sa ma lase sa merg prin tot orasul singur sau cu cineva. Orasul nu e mare.

Dar tata e prea prea.Cand vine acasa imi zice mereu sa ii dau mesaj sau sa il sun cand ajung la scoala desi este la 3 min de mers pe jos.Cand mama isi cauta de munca tata zicea ca sa nu aiba ture de noapte ca doar,, copilul"nu trebuie sa stea singur(mai am putin si sunt cat tata).

Mama e cu un cap mai mica decat mine. Vorbeste cu mine zici ca am inca 5 ani.Mereu ma intreaba pe unde ma plimb.Bineinteles ca nu ii zic pe unde o iau.Ca merg mai departe de casa cu bicicleta.

Pot sa imi port singur de grija dar nah.
Ce sa fac? Nu e ca si cum sunt un slabanog de 1.70.Sunt bine facut.Dau peste 500 la aparatele acelea de box.(nu ca ar conta).

Nu ma intereseaza daca imi cumpara ce vreau sau alte chestii.Tot ce imi doresc e sa aiba incredere in mine.

Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Bucura-te ca au grija de tine. Cand nu vor mai fi, iti vei dori sa te cicălească.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Esti inca micut si este normal ca parintii tai, sa fie ingrijorati sis a-ti poarte de grija.
Vezi ca minciunile nu te ajuta cu nimic, dimpotriva, s-ar putea ac tatal tau sa te urmareasca in secret si apoi sa te intrebe unde ai fost, sa vada daca poate sa aiba increder in tine.
Iar daca tu una faci si alta minti, nu iti vei convinge paruntii sa aiba incredere in tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu faci nimic, la urma urmei poti sa ai si 200kg, tot 14 ani si tot copil esti

| HadesSs a răspuns:

Inca esti copil stai linistit nu conteaza cat dai la la ala de box, pericole sunt peste tot si ei sunt constienti de asta.

| Anuket a răspuns:

Să le răspunzi mereu la întrebări și chiar să le spui tu cam ce vrei să faci în mare ca să nu mai apuce să te întrebe, altfel vor crede că le ascunzi ceva și presupun că nu ai ce. Cât timp locuiești cu ei, ești minor sau nu ai un venit din care să-ți rezolvi problemele imprevizibile e bine să vorbești cu ei.
Dacă se întâmplă ceva măcar să știe ceva, să nu facă infarct. Știu cazuri recente cu tineri de 17-21 de ani: un tip a ajuns în comă la spital, alți 4 s-au plimbat de n ori cu mașina, fără să anunțe pe niciun părinte, nici măcar pe proprietarul vehiculului, până când s-au răsturnat cu mașina. După câte se pot întâmpla ar trebui să-i liniștești pentru că tu zici că nu pățești nimic și dacă se întâmplă ceva nu vei ști cum s-o dregi.