| anonim_4396 a întrebat:

Oare sunt nebun? Nu știu ce se întămplă cu mine. Cănd merg pe stradă încep să răd fara motiv cand un necunoscut se uită la mine..nu suport sa văd autobuze, maxi-taxi..deoarece lumea se uită la mine si mă bufnește răsul fără motiv, de cănd ma știu vorbesc cand sunt singur in casă cu mine însumi îmi spun tot ce am pe suflet în loc sa conversez cu o persoană reală. Sunt extrem de timid.mă bălbăi de cele mai multe ori..sunt foarte singuratic,prefer să rămăn singur fară un grup de prieteni, nu bag lumea în seamă decăt foarte foarte rar.La școală am niște note de toată jena..numai 3 și 4 am în catalog deoarece nu am chef să învăț.mă uit la seriale in mare parte din timpul meu liber.Ce pot face să revin la normal? ...Nu vreau sa mai fiu așa, vreau să mă schimb dar nu știu cum ...Simt că viața mea a luat o intorsătură deloc bună. Precizez că am 16 ani.Acord fundă!

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Cu siguranta nu esti nebun, insa ai unele momente de "ratacire". O vizita la un psiholog sau chiar psihiatru cred ca te-ar putea ajuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Unii oameni sunt mai saracuti cu duhul, ca sa nu spun ca au o inteligenta sub medie, de aceea ii apuca rasul, asa fara motiv!

| mihai69 a răspuns:

Chiar așa: unii oameni au o inteligență... „sub medic"! rolling on the floor Îndrăznesc să adaug: alții o au chiar și sub contabil!
On topic: ai urgent nevoie de un terapeut (psiholog) cât mai priceput. Suferința ta trebuie „smulsă din rădăcini" și doar o persoană calificată poate face asta.
Succes în a găsi persoana potrivită!

| T0T a răspuns:

Cel mai probabil ai anumite probleme deci consultă un psiholog căci singur se pare că nu ai cum să îți revii.

| Morphines a răspuns:

Sub nicio formă nu ești nebun, dar trebuie să consulți un psiholog. Gândește-te la el ca la un al doilea părinte. Te va ajuta cu siguranță.

| KittyErza a răspuns:

Îți sugerez sa te consulți cu un psiholog. Faptul ca vorbești cu tine însuți este ceva perfect normal. Fiecare persoana se descarca in felul ei. Poate ca tu nu te consulți cu altcineva din motiv ce nu ai încredere deplina in nimeni ori îți e rusine. Ca sa te determini sa înveți nu e așa ușor. Încearcă sa faci învățatul mai distractiv, gaseste-ți un loc care îți place si in care te simți confortabil si învățat acolo. Nu lasa nimic sa îți distragă atenția. Încearcă sa te provoci singur. Ai sa vezi ca dacă iei o nota mare te vei simți bine. Cât despre rasul fără rost, nu știu ce sa zic. Încearcă sa te abții pana când vei scapă de acest obicei. Gen când îți vine da razi gândește-te la altceva trist sau serios pana îți trece. Bâlbâitul presupun ca este din cauza ca tu ești prea retras, iar de putinele ori când vorbești cu cineva îți e frica sa nu spui ceva greșit. Dacă ai socializa mai mult ar deveni un obicei si ai înceta sa te bâlbâi. Încearcă sa îți faci prieteni si intra mai des in conversații.

| 35ht35h a răspuns:

Nimeni nu te poate schimba, Decat tu. Schimba-ti mentalitatea, dar nu poti realiza nimic daca tu nu vrei. Trebuie sa vrei ca sa iti poti schimba aceasta atitudine. Incearca sa iti faci prieteni, Haide nu musca. E GRATIS! De exemplu du.te la unii care joaca fotbal si uita.te la ei, O sa te intrebe ei daca vrei sa joci, daca nu poate o sa aiba nevoie de o rezerva, ofera.te tu. Cat despre scoala, Nici eu nu ma omor cu scoala, dar invat asa sa iau nota de trecere. Incearca sa lasi telefonul, laptop.ul intr-o camera si tu du.te cu caietul in alta camera astfel incat sa nu te distraga nimic. Tine minte, doar tu iti poti schimba mentalitatea... Daca vrei sa te mai ajut cu ceva da.mi cerere pe TPU si lasa.mi mesaj. Bafta!