| VladMagn a întrebat:

Salut TPU.
Până acum 2 - 3 ani aveam extrem de multi prieteni. Nu stiam pe care sa ii aman pentru maine ca sa pot sa ies azi cu altii si tot asa. Nu lipseau iesirile pe fiecare zi, ajungeam seara in casa, terase, fete, baieti, etc.
De ceva timp incoace efectiv mi s-au racit relatiile cu toti, am mai ramas cu foarte putini langa mine si ii simt mai mult de umplutura, pentru ca nu sunt pe aceeasi unda cu ei deloc. Mai degraba ies din cand in cand doar ca sa nu putrezesc in casa.
Ma simt singur, vad grupuri de persoane cu cate 10-15 insi si imi aduc aminte ca asa eram si eu, dar acum ciuciu. Toti umbla, se distreaza, vin noaptea in casa, eu nu prea mai am cu cine, deși daca as incepe sa caut persoanele vechi as putea reintra in anturaje, mi-e putin jena tinand cont ca a trecut destul de mult timp de cand n-am mai vorbit cu ei, sa ii sun sa ma reanturez asa din senin mi se pare aiurea.
Ce sfaturi aveti pentru a scapa de sentimentul asta de singuratate? Am 17 ani, aproape 18, sunt constient ca nu va fi asa mereu ci ca e doar o perioada mai proastă, dar nu stiu, ma simt foarte aiurea cand vad ca altii se distreaza si umbla pana tarziu in noapte, iar eu nu mai fac nimic de genul.

Răspuns Apreciat de Editori
| Design2021 a răspuns:

Cu cat inaintezi in varsta, nu mai accepti sa-ti petreci timpul cu oricine, pentru ca realizezi ca timpul este pretios.

Poti relua legatura cu vechii prieteni si sa ii accepti asa cum sunt.
Daca nu faci tu o schimbare in sensul asta, nu o sa iti bata din senin un grup de amici la usa sa te cheme la bere.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Cauta-ti o prietena si vei fii fericit.