| Mirceadumb a întrebat:

Pentru a intra in forțele speciale este vreo limita de înălțime? Eu am 1, 71 - 1, 72 si imi doresc mult sa urmez calea asta. Anul acesta termin liceul si vreau sa dau la militari. am 68 kg si o constitutie atletica dar înălțimea cred ca e mica. Fac si kickbox de ceva timp si sala..numai ca imi este frica sa ma respingă pentru ca sunt mic de înălțime. Ce credeți?

8 răspunsuri:
| Nitunitu a răspuns:

Nu stiu daca e limita de inaltime, dar ai mentalitatea atat de dura pentru a intra acolo?

| Mirceadumb explică (pentru Nitunitu):

Am trecut prin cateva evenimente in familie mai grele: decese..etc si am reusit sa trec peste, sa ma incurajez si sa merg mai departe...sunt o fire optimista si mereu cand apare o problema incerc sa iau decizia cea mai buna cat mai rapid si fara panica. Psihicul il mai poti si antrena.

| Nitunitu a răspuns (pentru Mirceadumb):

Ca luptator in trupele speciale o sa ai si arma si prin natura meseriei confrunti infractori care nu mereu sunt pasnici. Te poti impaca cu gandul ca o sa ai parte de scene de genul? Uneori mult prea sangeroase?

Nu te descurajez, nu te motivez, doar incerc sa imi dau seama daca stii in ce te bagi.

Gandeste-te ca esti in armata, situatia e similara, si esti pe front cu arma in mana si cu inamicul in fata. Si sa spunem ca inamicul este o femeie cu o arma in mana. Poti sa iti dobori inamicul?

Cei de la trupele speciale au un psihic atat de puternic incat pot sa distruga orice si pe oricine fara mustrari de constiinta si in acelasi timp pot sa fie supusi la orice tortura fara ca sa planga...

Ai asa ceva in minte si in sange?

| Mirceadumb explică (pentru Nitunitu):

Mi-am imaginat de multe ori situatia aceasta sau chiar si mai rea: ca inamicul sa fie un copil obligat sa ucida, iar tu sa fi pus in situatia de al elimina pentru a salva alte vieti. consider ca as fi in stare sa trag si sa elimin tinta chiar daca si eu la randul meu voi avea copii. stiu ca este usor sa ucizi. mai greu este sa traiesti cu asta, dar asta este natura meseriei.

| Nitunitu a răspuns (pentru Mirceadumb):

E usor sa ucizi? Femeile raman traumatizate pe viata de la intreruperi de sarcina si tu spui ca e usor fiind natura meseriei de forte speciale?

Tu vrei sa te inrolezi la forte speciale pentru salariu mare sau pentru meserie in sine?

| Mirceadumb explică (pentru Nitunitu):

De fapt salariul nu este foarte mare. m-am informat iar in Romania cei care merg in teatrele de operatii au putin peste 1.000 de euro/luna. o suma pe care o consider mica pentru ceea ce ei fac cu adevarat si pentru cat timp stau departe de casa. Si sincer... m-as inrola doar pentru meseria de fortele speciale... atunci cand sunt produse atentate teroriste sau altete care necesita interventia lor. as vrea sa fiu acolo ajutand lumea si "protejand-o"

| Nitunitu a răspuns (pentru Mirceadumb):

Nu pot sa te indemn spre asta. Eu sunt pacifist...

| lll0veee a răspuns:

Din câte ştiu anul acesta, în special la liceul militar Breaza nu se mai ţine cont de înălţime, dar pentru a intra trebuie să te interesezi din timp, admiterea începe mult mai devreme decât la un liceu obişnuit. Baftă!