| anonimul0724 a întrebat:

Pentru luni am foarte mult de invatat la romana/mate.
La romana am vreo 10pagini de caiet mare(un comentariu la o opera literara).
Si la matematica luni dau test si nu prea stiu nimic.
Cum pot face sa le inteleg?
Cum pot retine mai repede?
Ajutati-ma cu cat mai multe sfaturi despre invatat.
Eu asta seara zic ca ma trezesc maine la 8 dimineata pentru a invata si la 8 zic ca mai stau 30min pe telefon dupa se face 9 si tot asa pana se face seara si nu am invatat nimic.
Dau funda unui raspuns bun.
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| FruttiFresh300 a răspuns:

Începe cu matematica ca aia e mai logica.
Nu învăța mai mult de 40 de minute.
Mănâncă ciocolata neagră.
Bea apa.
Când faci pauza, fa ceea ce îți place, dar nu mai mult de 15 minute.
Fă-ți ordine în locul în care înveți.
Rescrie notițele și folosește culori.
Învață cu foaia și creionul în față.
Scoate în evidență esențialul.
Nu încerca să reții cuvânt cu cuvânt.
Adaptează ceea ce ai de învățat la vocabularul pe care îl ai în asa fel încât sa nu te stresezi cu învățatul cuvintelor noi. Alea le înveți citind cărți.
Dacă ți se pare grea formularea dată de profa reformulează tu.
Citește de mai multe ori textul concentrându-te la ceea ce citești, iar apoi începi și subliniezi/colorezi/whatever ceea ce e important/esențial.
Nu te forța să înveți mot a mot ca nu merge și nici nu te ajuta.
Nu învăța mecanic.
Depinde și ce vârstă ai, dar eu asa am reușit sa termin școala, după trucurile astea am reușit sa învăț nu sa memorez, pentru că a memora și a învăța sunt 2 chestii total diferite.
Sper să treci clasa. Bafta!

1 răspuns:
| Lioana a răspuns:

Ar fi bine sa-ti faci un plan de invatat pe ore si sa te tii cu strictețe de el. Lasa telefonul. Dar daca chiar nu-l poti lasa de tot, trece-l si pe el in planul tau de invatat o ora, maxim doua dar fara a intra in prelungiri.