| Zozohun a întrebat:

Peste 2 luni începe scoala. Pentru mine, primul an de liceu. (Boboc)
Ce sfaturi îmi dati?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Sincer ma bucur ca ai pus intrebare despre anturaj. Adevarul este ca la liceu (ba chiar si in societate) este o presiune. Si mai ales cum suntem noi romanii si avem instinctul ala de turma, evident ca majoritatea cedeaza si ajung sa faca ce fac majoritatea. Adica sa fumeze, sa se drogheze etc. Pentru ca este,, cool" sa faci asa ceva. Sincer trebuie sa ai un caracter de fier cat sa rezisti societatii. Eu acum intru in clasa 12-a. Bineinteles ca si eu am trecut prin momente in care am fost considerat,, ciudat" doar pentru ca nu faceam anumite lucruri (desi puteam sa traiesc foarte bine si fara sa le fac. ). Stiu ca tot auzi ca la liceu trebuie sa-ti faci prieteni ca e foarte frumos si alte prostii. Ba. da, asa-i, este frumos sa ai prieteni, doar ca nu multi sunt atenti ce prieteni isi fac si mai ales daca vad ca nu au niciun prieten pana intr-o luna sau 2 de scoala, cad intr-o depresie si bineinteles ca ar mai face orice schimbari la ei ca cei din jur sa-i placa. E TOTAL GRESIT!
2. In primele luni. dar si cel mai bine in cei 4 ani. Fii tu insuti. Atat. De ce? Deoarece fiind tu insuti, atragi persoane care te plac EXACT ASA CUM ESTI! Daca ai incerca sa fii un fals, exact cum fac majoritatea, o sa atragi persoane care apreciaza acel fals si nu adevaratul tu. Iar la un moment dat devine plictisitor sa continui teatrul. Oricum, fa si spune exact ce simti tu ca trebuie sa faci/spui, nu ce iti zic restul cum mai tot auzi ca,, la liceu trebuie sa faci aia... " (bine. nu chiar orice, dar intelegi tu).
Ar trebui sa te feresti de oamenii care ar putea sa te influenteaze negativ, de grupurile de golani si alte categorii de genul asta. Nu te,, arunca" intr-o,, prietenie" din prima, stai, asteapta, analizeaza persoana respectiva si dupa mai vezi tu ce faci. Ai grija si in cine ai incredere. Oricum, la liceu multi intra cuminti si ies... (nu mai zic cum, dar iti dai si tu seama la ce ma refer). Asa ca in clasa a-9a, o sa vezi o groaza de sfinti si sfinte, bine educati, vorbesc si se comporta frumos, dupa mai tarziu in a11-a si a12-a, nu mai este la fel. laughing De asta iti zic sa ai grija, sa nu ti se intample acelasi lucru si cu tine. Daca te intrebi eu cum de inca sunt asa. Adevarul este ca nu am vorbit cu nimeni si nu am niciun prieten... laughing Stiu. stiu ca suna ciudat, dar sincer nu am gasit pe nimeni cat sa semene putin cu mine, la comportament si gandire. Nop. Toti baietii pe care-i intalneam eu, erau mai prostuti, batausi si chiar nu erau genul meu, nu imi facea placere sa stau cu asa persoane. Asa ca. am lasat-o balta, mi-am vazut de treaba mea, de invatat, nu am vorbit cu nimeni si am ramas aceeasi persoana. Deoarece nimeni nu a stat pe capul meu sa ma influenteze. Nu am gasit genul de persoana pe care am dorit-o. Foarte bine. am acceptat singuratatea. Si asa ajungem si la ultima parte. De ce sa te apropii? Apopie-te sau mai bine zis incearca sa gasesti persoane de succes si imprieteneste-te cu ele, petrece-ti cat mai mult timp cu ele. Incearca mereu sa fii cel mai,, prost " dintr-un grup de destepti, deoarece doar asa poti evolua. Incearca sa gasesti persoane mai bune decat tine, invata de la ele, fii numai ochi si urechi la ei. Si nu, NU MA REFER LA TOCILARI! Eu ma refer la genul ala de persoane care vad lumea altfel si nici lor nu prea le convine cum este noua generatie, sistemul sau asa ceva. Nu stiu exact cum sau in ce categorie sa bag genul ala de persoane, dar sper ca macar ti-ai facut o idee.
Inca o chestie ar fi ca. NIMENI NU DECIDE CE FACI TU! Pur si simplu cand auzi o intrebare de genu :,, Tu de ce nu? " ignora. pur si simplu ignora persoana respectiva. Trebuie sa-ti traiesti viata asa cum iti place tie nu cum vor altii.
Cam atat in tot ceea ce priveste colectivul... Evita oamenii si anturajele protesti, fa-ti prieteni de succes, in cazul in care nu gasesti nu-i nimic. numai orice ar fi nu intra in nu stiu ce grup de tampiti. Bafta!

2 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Eu as putea sa-ti scriu o tona, dar tu cam ce ai vrea sa stii?

| Zozohun explică (pentru Nemessys):

Cum sta treaba cu anutarju, cum sa ma port in primele luni, cum sa fiu (arogant, de treaba) chestii de licean. Si in general, de ce ar trebui sa ma feresc / apropii.

| Nemessys a răspuns (pentru Zozohun):

Sincer ma bucur ca ai pus intrebare despre anturaj. Adevarul este ca la liceu (ba chiar si in societate) este o presiune. Si mai ales cum suntem noi romanii si avem instinctul ala de turma, evident ca majoritatea cedeaza si ajung sa faca ce fac majoritatea. Adica sa fumeze, sa se drogheze etc. Pentru ca este,, cool" sa faci asa ceva. Sincer trebuie sa ai un caracter de fier cat sa rezisti societatii. Eu acum intru in clasa 12-a. Bineinteles ca si eu am trecut prin momente in care am fost considerat,, ciudat" doar pentru ca nu faceam anumite lucruri (desi puteam sa traiesc foarte bine si fara sa le fac. ). Stiu ca tot auzi ca la liceu trebuie sa-ti faci prieteni ca e foarte frumos si alte prostii. Ba. da, asa-i, este frumos sa ai prieteni, doar ca nu multi sunt atenti ce prieteni isi fac si mai ales daca vad ca nu au niciun prieten pana intr-o luna sau 2 de scoala, cad intr-o depresie si bineinteles ca ar mai face orice schimbari la ei ca cei din jur sa-i placa. E TOTAL GRESIT!
2. In primele luni. dar si cel mai bine in cei 4 ani. Fii tu insuti. Atat. De ce? Deoarece fiind tu insuti, atragi persoane care te plac EXACT ASA CUM ESTI! Daca ai incerca sa fii un fals, exact cum fac majoritatea, o sa atragi persoane care apreciaza acel fals si nu adevaratul tu. Iar la un moment dat devine plictisitor sa continui teatrul. Oricum, fa si spune exact ce simti tu ca trebuie sa faci/spui, nu ce iti zic restul cum mai tot auzi ca,, la liceu trebuie sa faci aia... " (bine. nu chiar orice, dar intelegi tu).
Ar trebui sa te feresti de oamenii care ar putea sa te influenteaze negativ, de grupurile de golani si alte categorii de genul asta. Nu te,, arunca" intr-o,, prietenie" din prima, stai, asteapta, analizeaza persoana respectiva si dupa mai vezi tu ce faci. Ai grija si in cine ai incredere. Oricum, la liceu multi intra cuminti si ies... (nu mai zic cum, dar iti dai si tu seama la ce ma refer). Asa ca in clasa a-9a, o sa vezi o groaza de sfinti si sfinte, bine educati, vorbesc si se comporta frumos, dupa mai tarziu in a11-a si a12-a, nu mai este la fel. laughing De asta iti zic sa ai grija, sa nu ti se intample acelasi lucru si cu tine. Daca te intrebi eu cum de inca sunt asa. Adevarul este ca nu am vorbit cu nimeni si nu am niciun prieten... laughing Stiu. stiu ca suna ciudat, dar sincer nu am gasit pe nimeni cat sa semene putin cu mine, la comportament si gandire. Nop. Toti baietii pe care-i intalneam eu, erau mai prostuti, batausi si chiar nu erau genul meu, nu imi facea placere sa stau cu asa persoane. Asa ca. am lasat-o balta, mi-am vazut de treaba mea, de invatat, nu am vorbit cu nimeni si am ramas aceeasi persoana. Deoarece nimeni nu a stat pe capul meu sa ma influenteze. Nu am gasit genul de persoana pe care am dorit-o. Foarte bine. am acceptat singuratatea. Si asa ajungem si la ultima parte. De ce sa te apropii? Apopie-te sau mai bine zis incearca sa gasesti persoane de succes si imprieteneste-te cu ele, petrece-ti cat mai mult timp cu ele. Incearca mereu sa fii cel mai,, prost " dintr-un grup de destepti, deoarece doar asa poti evolua. Incearca sa gasesti persoane mai bune decat tine, invata de la ele, fii numai ochi si urechi la ei. Si nu, NU MA REFER LA TOCILARI! Eu ma refer la genul ala de persoane care vad lumea altfel si nici lor nu prea le convine cum este noua generatie, sistemul sau asa ceva. Nu stiu exact cum sau in ce categorie sa bag genul ala de persoane, dar sper ca macar ti-ai facut o idee.
Inca o chestie ar fi ca. NIMENI NU DECIDE CE FACI TU! Pur si simplu cand auzi o intrebare de genu :,, Tu de ce nu? " ignora. pur si simplu ignora persoana respectiva. Trebuie sa-ti traiesti viata asa cum iti place tie nu cum vor altii.
Cam atat in tot ceea ce priveste colectivul... Evita oamenii si anturajele protesti, fa-ti prieteni de succes, in cazul in care nu gasesti nu-i nimic. numai orice ar fi nu intra in nu stiu ce grup de tampiti. Bafta!